Çin'in gelişen endüstrisi pet'lere yöneliyor

27.10.2014 12:30

Çin'de gittikçe gelişen sektörün sonucu olarak, insanların köpeklerine yılda 1.5 milyon dolar harcadığı açıklandı.

Dünyanın en düşük doğum oranlarından birine sahip olan Çin'de orta sınıfın, çocuklarından ziyade pet'lerini şımartmak üzere yaptıkları harcamaların bu sektörü oldukça geliştirdiği ve gelecek 5 yıl içerisinde %43'lük bir büyümenin beklendiği söylendi. (Yaklaşık olarak 2.2 milyon dolarlık bir yatırıma denk gelmesi planlanıyor).
Örnek olarak gösterilen Phoebe Yu ve eşinin, 4 kedi ve 2 köpeklerinin aylık 600 dolarlık bir masraflarının yanında her bir pet'in kendi için 245 dolarlık sağlık masrafları olduğu belirtildi. "Kedi ve köpeklerimi alır, güzellik salonuna giderim. Bazen yazın sıcağında serin bir banyo, bazen de spa ya da kil maskesi yaptırırım" dedi.
Çin'de yaklaşık olarak vatandaşların %7'sinde köpek, %2'sinin evinde kedi bulunuyor. Ayrıca bunun sonucu olarak hayvan sahiplenmenin de gittikçe artığı, bunun da doğuracağı sonuçların şimdiden yavaşça belli olduğunu söylemek mümkün. Artık insanların evcil hayvanları için haute couture giysiler aldıklarını ve ev yapımı mamaları tercih ettikleri görülüyor. 
"Eşim ve ben çocuk sahibi olmak istemedik çünkü kirlilikten, gıda azlığından, akademik baskı ve toplumun sınıf sıralaması bizi rahatsız ediyor." diyen Yu, evcil hayvanlar için ise sadece "yeterince doymaları, sıcak durmaları ve kazadan korunmaları"nın yettiğini dolayısıyla çocuk bakımından daha kolay olduğunu ekledi. Duygusal geri dönüşlerin pet'lerinde daha hızlı olduğunu açıklayan Yu(36), yaşlandığında daha çok evcil hayvan edineceğini de söyledi. 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

komik aile:)
komik aile:) 3839 kişi izledi