Hayvanlar için motosikletiyle 8 bin kilometre yol kat etti

09.11.2014 14:01

Hayvan haklarına dikkati çekmek için motosikletiyle Mersin'den yola çıkan 58 yaşındaki Semih İğdigül, Akdeniz, Ege, Trakya'nın bir bölümünü İstanbul, Ankara, Afyon ve Konya'yı gezerek Niğde'ye geldi.

 Hayvan haklarına dikkati çekmek için motosikletiyle Mersin'den yola çıkan 58 yaşındaki Semih İğdigül, Akdeniz, Ege, Trakya'nın bir bölümünü İstanbul, Ankara, Afyon ve Konya'yı gezerek Niğde'ye geldi.

Hayvan hakları savunucusu İğdigül, 4 yıl önce başlattığı "Bir Kap Su, Bir Kap Yemek" projesi kapsamında, otomobiliyle yaklaşık 200 bin kilometre yol kat ederek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile birlikte 65'i il olmak üzere 250 civarında yeri dolaştı.

İğdigül, hayvan hakları konusunda farkındalık oluşturmak için motosikletiyle çıktığı yolculuğunda yaklaşık 8 bin kilometre yol kat etti.

Mersin'in Erdemli ilçesinden 3,5 ay önce yola çıkan İğdigül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Akdeniz, Ege, Trakya'nın bir bölümü, İstanbul, Ankara, Afyonkarahisar ve Konya'yı gezerek, Niğde'ye ulaştığını söyledi.

Hayvan haklarına dikkati çekmek, kurum ve kuruluşları harekete geçirmek istediğini anlatan İğdigül, 4 yıl önce ise "Bir Damla Yaşam" adını verdiği otomobiliyle KKTC ve 65 ili dolaştığını belirterek, "250 bin kilometre yol yapmıştım, bunu gururla söylüyorum 1 yıl evime gitmemiştim. Fakat aradan geçen zaman içerisinde gördüm ki hayvan hakları diye bir şey yokmuş. Hayvanseverler arasında çok büyük kavgalar ve anlaşmazlıklar oluyor, bunlar hoş şeyler değil. Belediyeler, vatandaşlar bizleri kedi, köpek delisi olarak görmeye başlıyor. Ben de bu düşüncelerden o kişileri uzak tutmak için tek başıma memleketi dolaşıyorum" diye konuştu.

Hayvanların insanlarla birlikte yaşamaları gerektiğini, onların da insanlar gibi rahat yaşam hakları olduğunu dile getiren İğdigül, şunları kaydetti:

"Sokaklarda bir sokak köpeği gibi dolaşıyorum. Ben bir sokak köpeğiyim, onlardan tek farkım konuşabiliyor olmam. Onların böyle bir özelliği yok, aslında bakışları ile her şeyi anlatıyorlar. Bizler onları çok iyi anlıyoruz. Köpeklerin sadece ihtiyacı olan yemek, su ve sevgi. Biz bunları onlara veremedikten sonra onlar bu dünyada yaşamış, yaşamamış, bizler yaşamışız ne fayda. Gezdiğim yerlerde barınakları dolaşıyorum, o barınak denen ölüm kamplarını ziyaret ediyorum, barınaklara karşıyım, ben barınak istemiyorum, ne olursa olsun 5 yıldızlı otel de olsa orası barınaktır."

Gittiği illerde vali ve belediye başkanlarının yanı sıra müftüleri de ziyaret ettiğini belirten İğdigül, çalışmalarını basınla paylaştığını öte yandan okullarda seminerler vererek, çocuklara hayvan sevgisini aşılamaya çalıştığını kaydetti.

Niğde'den sonra Kayseri ve Nevşehir'e gideceğini anlatan İğdigül, Karadeniz Bölgesi'ne gitmeyi de istediğini ancak sponsoru olmadığı için Mersin'e döneceğini ifade etti.
Ref: aksam.com.tr

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

tanrı hata yapmaz!!!
tanrı hata yapmaz!!! 3601 kişi izledi