RTÜK'ten evcil hayvan uyarısı!

07.07.2014 23:29

Orman ve Su İşleri Bakanlığı yarışma, dizi ve filmlerde bakanlıktan izin alınmadan evcil hayvan oynatıldığı yönündeki şikayetler üzerine RTÜK'ü uyardı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı televizyonda yayınlanan yarışma, dizi ve filmlerde bakanlıktan izin almadan evcil hayvanların oynatıldığı yönündeki şikayetlerin çoğalması üzerine RTÜK'ü uyardı. 

 

Bakanlık, RTÜK'e 2004'te çıkan kanunun, "Hayvanların ticari amaçlı film ve reklam için kullanılması izne tabidir.” maddesini hatırlattı. Söz konusu kanun ve yönetmeliğine uyulmasını gerektiğini belirten Bakanlık, RTÜK'ün yapım şirketlerini, televizyon  kanallarını ve medya kuruluşlarını uyarmasını istedi.

 

EKRANA İZİN ŞARTI 

 

Bakanlık, evcil hayvanların film ve gösterilerde kullanılmasını izne tabi tutuyor. Bakanlık film, dizi, yarışma ve reklamlarda ekran karşısına geçen sevimli dostlarımıza eziyet edilmemesi için veteriner bulundurulması koşulu ile izin veriyor. Müsade almadığı tespit edilen televizyon kanallarına 437 TL idari para cezası kesiliyor. Bakanlık ayrıca hayvanların oynayacağı dizi ve filmlerin senaryosunu da inceliyor. Hayvanların sağlığını tehdit eden, hayvanların etolojik özelliklerine aykırı, şiddet içeren yapımlara izin verilmiyor. 

 

"Sevdaluk" ayı için izin aldı.

Show Tv yayınlamış olduğu "Sevdaluk" dizisindeki ayıyı ekrana çıkartmak için bakanlıktan izin aldı. Dizinin ikinci bölümünde ekranların karşısına geçen Badem adlı ayı sirkten getirildi. Dizinin çekimleri sırasında "Badem"e sağlığı için bir veteriner eşlik etti.


Ref: haberturk.com

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

hepsi birbirinden güzel..
hepsi birbirinden güzel.. 3809 kişi izledi