Türkiye'de ilk kez bir kediye Down Sendromu teşhisi kondu

13.07.2014 17:06

İkibuçuk aylık kediye "down sendomu" teşhisi konuldu.

İstanbul'da ikamet eden Yaşar Murat Taşkele isminde bir hayvanseverin sokakta bulduğu ve ‘Otto’ adını verdiği 2.5 aylık kedi yavrusu görenleri hayrete düşürdü. Kedi yavrusunun geniş alnı ile kafa yapısında bir değişiklik olduğunu farkeden Taşkele, Otto’yu bir veterinere götürdü. Beyninde sıvı olabileceği (hidrosefali) ihtimali üzerinde durulan Otto, daha sonra Ankara’daki Cat Hospital’ın sahibi Veteriner Hekim Tarkan Özçetin’e gösterildi.

 

DOWN SENDROMU TEŞHİSİ KOYDU.

Otto’ya down sendromu teşhisi koyan Özçetin, Hürriyet’e şunları aktardı: “Kedilerde çok nadir görülen bir durum. Bu vakanın Türkiye’de bir ilk olduğunu düşünüyorum. Dünyada da ender görülen bir sendrom. Yaptığımız araştırmalarda daha önce Amerika’da bir kaplanda down sendromu olduğunu tespit etmiştik. İlerleyen günlerde kan testi yapıp kromozomlarını inceleyeceğiz. Yüz şekli, alın yapısı down sendromu olduğunu ortaya koyuyor. Hareketlerinde bir problem yok. Tuvalet ve yemek eğitiminde biraz zekâ geriliği görülüyor. Bununla birlikte insanlara temas etmeyi çok seviyor.”

 

DOWN SENDROMU NEDİR?

Down sendromu, genetik düzensizlik sonucu insanın 21. kromozom çiftinde ekstradan bir kromozom bulunması sonucu ortaya çıkar. Down sendromlu insanlarda görülen fiziksel özellikler çekik küçük gözler, basık burun, kısa parmaklar, kıvrık serçe parmak, kalın ense olarak sıralanabilir. Bu insanlarda genellikle hafif veya orta seviyeli öğrenme güçlüğü yaşanır. Hamilelik sırasında veya doğumda tanımlanabilen down sendromuna her 800 ila 1000 doğumda 1 oranında rastlanmaktadır. İstatistikler hamilelik yaşının ilerlemesiyle bu oranın yükseldiğini gösterir. Diğer etkenlerin payı küçüktür. Down sendromlu kişilerin meyilli olduğu hastalıklar arasında konjenital kalp yetmezliği, gastroözafagal reflü hastalığı, kroner kulak enfeksiyonları, obstürktüf uyku apnesi ve tiroid bozuklukları sayılabilir.

 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

hepsi birbirinden güzel..
hepsi birbirinden güzel.. 3814 kişi izledi