Van'da Yaralı Kuşlar Doğaya Bırakılmayı Bekliyor...

24.07.2014 00:35

Van'da bilinçsiz avlanan avcıların hedefi haline geldikten sonra YYÜ Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezinde tedavi edilen altı atmaca ve iki kaya kartalı sağlığına kavuştu.

Bilinçsiz avcıların yaraladığı Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezinde tedavi altına alınan altı şahin ve iki kartal nihayet iyileşti.

YYÜ kampüsünde kurulan Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi, Doç. Dr. Lokman Aslan liderliğinde doğada bilinçsizce avlanan kişilerin hedefi olan, kendiliğinden yaralanan ve hasta yabani hayvanlarının tedavisini yapıyor.

Hayata geçtiği günden bu yana çok sayıda hayvanın sağlığına kavuşmasını sağlayan Doç. Dr. Aslan ve ekibi, son olarak iki ay önce merkezlerine getirilen altı şahin ile iki kaya kartalının tedavisini üstlendi.

Başta kanatları olmak üzere vücutlarının çeşitli yerlerinde yara bulunan kuşları tedavi ederek sağlığına kavuşturan veteriner hekimleri, tedavileri tamamlanan kuşların doğaya bırakılması için ilgili kurumlarla görüşmelerini tamamladı.

Aslan, gazetecilere yaptığı açıklamada merkezin kurulduğu günden bu yana çok yoğun bir uğraş içinde olduğunu belirterek, ciddi bir mesai sonunda bölge insanlarında yaban hayvanlarının korunmasına yönelik bir bilinç oluşturma başarısına ulaştıklarını kaydetti.

Her çeşit hayvanın tedavisini üstelenen merkezin de yöre halkı tarafından tanınmaya başladığını anlatan Aslan, yaban hayvanları konusunda olumsuz bir tavırla karşılaşan insanların konuyu merkezlerine bildirip, yardım talebinde bulunduğunu ifade etti.

Son olarak iki ay önce merkezlerine getirilen altı şahin ve iki kaya kartalının tedavisini gerçekleştirdiklerinden bahseden Aslan, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne teslim edecekleri kuşların kısa süre sonra doğaya salınacaklarını ifade etti.


Ref:haberler.com 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

hepsi birbirinden güzel..
hepsi birbirinden güzel.. 3779 kişi izledi