Diyarbakır’da 5 bin sahipsiz hayvan tedavi edildi

27.02.2015 17:50

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde kurulduğu günden bu yana 5 bin sahipsiz hayvan tedavi edildi, 2 bin 250 hayvan ise sahiplendirildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ait Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, her yıl yüzlerce sahipsiz hayvana genel muayene ve bakım yapıyor. Merkezin, kurulduğu günden beri 2 bin 250 hayvan sahiplendirdiği bildiriliyor.

17 bin metrekarelik bir alanda bulunan ve yıllık 1.3 milyon TL harcama yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, her sene yüzlerce hayvana genel muayene ve bakım yapılıyor. 700 hayvan kapasitesi olan barınakta, kan ünitesi cihazları, ultrason ve röntgen makinalarıyla günümüz şartlarına uygun, en iyi hizmeti sunmaya çalıştıklarını belirten Veteriner İşleri ve Halk Sağlığı Şube Müdürü Muhsin Uyanık, barınak çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Acil olarak tedavi edilmesi gereken sakat veya hasta hayvanlara ‘Mobil Kısırlaştırma’ cihazlarıyla müdahale ettiklerini ifade eden Uyanık, bakım muayene yaptıkları hayvanları tekrar aldıkları ortama bırakmak durumunda kaldıklarını belirtti. Uyanık, 2007 yılından bu yana 5 bine yakın hayvanı tedavi ettiklerini söyleyerek, bu sayının yarısı kadar hayvanı kısırlaştırarak, aldıkları ortama geri bıraktıklarını kaydetti.

Uyanık, olanaklar elverirse önümüzdeki dönemde hayvanlar için mezarlık yapmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.

Merkezde çalışan Veteriner Hekim Akın Bozhan ise merkezde sadece Diyarbakır’dan değil, çevre illerden gelen sorunlara da yanıt verildiğini söyledi. Teknik altyapı hakkında konuşan Bozhan, her türlü röntgenin çekildiğini, Dicle Üniversitesi’nden gelen taleplere de cevap verildiğini belirtti. Bozhan, merkezde bulunan kan sayım cihazıyla ise hasta hayvanların hemogramına bakıldığını söyledi.

Kaynak: Özgür Gündem | http://www.ozgur-gundem.com/?haberID=126829&haberBaslik=Amed’de%205%20bin%20hayvan%20tedavi%20edildi&action=haber_detay&module=nuce

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi kopek huyları:)
kedi kopek huyları:) 3685 kişi izledi