Dev pandaların nüfusu arttı

28.02.2015 15:11

Dev pandaların nüfusu geçtiğimiz 10 yıl içerisinde yüzde 16,7 oranında arttı. Çin hükümeti tarafından yapılan son araştırmaya göre dünya çapında bin 864 dev panda yaşıyor

Çin Ormancılık İdaresi tarafından yapılan yeni araştırmaya göre dev pandaların sayısı geçtiğimiz 10 yıl içerisinde yüzde 16,7 arttı. Araştırma, dünya çapında bin 864 dev pandanın var olduğunu gözler önüne seriyor.

Panda nüfusundaki artış üzerine açıklama yapan Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) yetkilisi Zayohe Liu, Çin hükümetinin pandaları koruma çalışmalarının başarılı sonuçlar verdiğini belirtti. Çin hükümetinin WFF gibi yaşam savunucularıyla işbirliği yaptığını kaydeden Liu, panda nüfusundaki artıştan dolayı çok memnun olduklarını ifade etti.

Pandaların neredeyse dörtte üçü Çin’in güneybatısındaki Siçuan bölgesinde, geri kalanları ise Gansu ve Şaanşi bölgelerinde yaşamakta.  Doğum oranlarındaki düşüş ve doğal ortamlarının bozulması sebebiyle tehdit altındaki türler arasında yer alan pandaların büyük bir çoğunluğu Çin'deki yetiştirme çiftliklerinde yaşıyor.

Kaynak: WWF | http://wwf.panda.org/wwf_news/?240270

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

siz nasıl kalkıyorsunuz?:)
siz nasıl kalkıyorsunuz?:) 4055 kişi izledi