Köpeği andıran robot 'Spot'

03.03.2015 21:16

ABD merkezli Boston Dynamics firması, köpeği andıran yeni robotu 'Spot'u piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Filmlerde karşımıza çıkan birçok teknoloji, hayatlarımızın bir parçası haline geldi. Uçan arabaların bile yapıldığı bu günlerde robotlar, çok yakında insanların vazgeçilmezleri listesine girebilir.

İleri seviye akıllı robotlar tasarlayan ABD merkezli Boston Dynamics firması, ileri seviyede akıllı robotlar tasarlarken, şimdi de köpeği andıran yeni robotu ‘Spot'ı piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Akıllara gelen ilk soru ise ‘Robotlar evcil hayvanların pabucunu dama atar mı?’ oldu.

Köpeği andıran, yaklaşık 73 kilo ağırlığındaki robot ‘Spot’ elektrik enerjisiyle çalışıyor. Aynı zamanda Spot’ta, kameralar, gelişmiş bir hidrolik sistem ve hareket sensörleri de bulunuyor.

Aldığı darbelere rağmen dengesini kaybetmeyen robot-köpek, çok gelişmiş jiroskop sistemiyle donatılmış. Spot projesi, firmanın uzun zamandır üzerinde çalıştığı ‘Cheetah’ prototipine dayanıyor.

2013 yılında Google tarafından satın alınan Boston Dynamics, ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) ile robot bilim alanında ARGE çalışmaları da yapıyor.

Kaynak: Sputnik TR | http://tr.sputniknews.com/videokulubu/20150303/1014262283.html#ixzz3TLmtlCJg

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar