Puhu kuşu için yakalama kararı

04.03.2015 15:25

Hollanda'nın Purmerend şehrinde 10'u aşkın kişiye pençeleriyle saldıran puhu kuşu için yakalama kararı verildi.

Amsterdam’da insanlara saldıran ve koruma altındaki hayvanlar arasında bulunan puhu kuşunun yakalanması için profesyonel bir avcı görevlendirildi. Puhu kuşu yakalana kadar ise insanların şemsiyeyle kendileri korumaları söylendi.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’ın yakınlarında bulunan Purmerend şehrinde insanlara saldırarak paniğe sebep olan açan kuşu, yakalanarak koruma altına alınmasına, şehrin bağlı olduğu Kuzey Hollanda Eyaleti tarafından izin verildi. Kenti teyakkuza geçiren kuşun yakalanması için profesyonel bir avcıya görev verildiğini belirten belediye yetkilisi, puhu kuşunun yakalandıktan sonra hayvan barınma merkezine götürüleceğini söyledi.

Şehrin sakinlerine, akşamları dışarı çıkarken yanlarında şemsiye bulundurmaları çağrısı da yapıldı.Kuzey Hollanda Eyaleti'nde puhu kuşlarına sık rastlanmadığını belirten belediye yetkilisi, kuşun başka bir yerden kaçmış olabileceği olasılığına dikkat çekti.

Hakkında yakalama kararı çıkarılan puhu kuşu, Purmerend şehrinde 10’u aşkın kişiyi pençeleriyle yaralamıştı. Şehirde yaşayanlar ise sokakta saldırıya uğramamak için akşam saatlerinde şapka ve kask takarak dışarı çıkmaya başlamıştı.

Hollanda Baykuş Vakfı ise puhu kuşundaki bu alışılmamış hareketin, kafeste tutulduysa insanları yiyecekle bağdaştırmasından veya çiftleşme dönemi sebebiyle artan hormon seviyesinin kaynaklı olabileceğini açıkladı.

Kaynak: NTV | http://www.ntv.com.tr/yasam/o-kus-icin-yakalama-karari,9XKIUcSz_E2VyYp0ErN-Ag

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

komik aile:)
komik aile:) 3810 kişi izledi