“Arama kurtarma köpeği, işini severek yapmalı”

08.03.2015 15:43

Köpek eğitmeni Yaman Ersel Yıldırım, arama kurtarma köpeklerinin sağlıklı ve oyun hırsına sahip köpeklerden seçildiğini belirterek, Alman ve Belçika Çoban, Labrador Retriever ve Border Collie gibi cinslerin arama kurtarma görevi için en uygun köpekler olduğunu söyledi.

Hayat kurtarmak için uzun bir eğitimden geçen arama kurtarma köpekleri, görev almaya hazır olduklarını kanıtlamak için zorlu sınavlara tabi tutuluyor. Her türlü koşulda görev yapmak 2 yıl boyunca eğitimlerden geçen köpeklerin becerileri, girdikleri sınavlarla sertifikalandırılıyor.

Anadolu Ajansı’na açıklamalar yapan köpek eğitmeni Yaman Ersel Yıldırım, arama kurtarma köpeklerinin sağlıklı ve oyun hırsına sahip köpeklerden seçildiğini belirtti. Yıldırım, Alman ve Belçika Çoban, Labrador Retriever ve Border Collie gibi cinslerin arama kurtarma görevi için en uygun köpekler olduğunu ifade etti.

İnsanları seven, sosyal ilişkileri kuvvetli, agresif ve ürkek olmayan köpeklerin eğitimlerde öne plana çıktığını söyleyen Yıldırım, eğitim için başvuru yapan her 100 köpekten sadece 10 ya da 15 köpeğin, zorlu eğitimleri tamamlayabildiğini kaydetti. Yıldırım, göreve hazır olduklarını çeşitli sınavlarla kanıtlayıp, başarılı olan köpeklerin, uluslararası arama kurtarma sertifikası almaya hak kazandığını belirterek,” Sınavlarda itaat ve eğitim becerileri değerlendiriliyor" dedi.

İki aşamalı olan sınavın, itaat aşamasında köpeğin sahibinin komutlarına tam itaat göstermesi gerektiğini ifade eden Yıldırım, sınavın ikinci aşaması olan ‘kazazedeyi bulma aşaması’nda ise köpekten, farklı şartlarda canlıyı bulması ve havlayarak yardım ekibini uyarmasının beklendiğini söyledi.

Yıldırım, sınav sırasında köpeğin silah sesi gibi seslerden ürküp ürkmediği, uzun yürüyüşler yapacak kadar sağlıklı olup olmadığı, kapalı tünellerden geçip geçemediği ve yüksek ve oynak zeminlerde hareket kabiliyeti gibi özelliklerin test edildiğini belirtti.

Yıldırım, arama kurtarma çalışmalarında zamanın çok kıymetli olduğunu vurgulayarak, “Ne kadar kısa sürede kazazedeye ulaşabilirsek onun hayatını kurtarma ihtimali o kadar yüksek” dedi.

Arama kurtarma sınavlarında hakemlik yapan Çek hakem Pavel Sabacky ise, yapılanan sınavlarla köpeklerin becerilerin ölçüldüğünü ifade etti. Sabacky, arama kurtarma köpeğinde aranılan en önemli özelliğin, köpeğin kazazedeyi bulduğunda çok mutlu olması olduğunu kaydetti. Köpeğin işini severek yapması gerektiğinin altını çizen Sabacky, köpeğin kondisyonunun çok iyi olması ve düzenli bir şekilde antrenman yapması gerektiğini belirtti.

Kaynak: TRT Haber | http://www.trthaber.com/haber/yasam/kopek-isini-severek-yapmali-171590.html

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi egitilir mi? :)
kedi egitilir mi? :) 3543 kişi izledi