Engelli hayvanlar için ev yapımı tekerlekli sandalye

10.03.2015 13:31

Bilgisayar mühendisi Dragan Dimitrijevic, Sırbistan ve diğer Balkan ülkelerinde yaşayan engelli hayvanlar için herkesi evind ebulunan basit malzemelerle tekerlekli sandalye yapıyor.

Köpeği Mica omurga yaralanması geçiren Belgradlı bilgisayar programcısı Dragan Dimitrijevic, onun için küçük tekerlekler, plastik borular ve eski kemerlerle tekerlekli sandalye yaptı. Kısa bir zaman içerisinde Mica, parklara geri dönmüş ve diğer köpeklerle eskiden olduğu gibi oynamaya devam etti.

Mica’nın tekerlekli sandalyesi, kısa sürede ‘pek hayvan sever olmayan’ Sırbistan’da duyulmuş ve Dimitrijevic, kendisinin yaşadığı benzer problemleri yaşayan diğer hayvan sahiplerinden siparişler almaya başlamış.

Dimitrijevic, 3 yılı aşkın bir sürede engelli kedi ve köpekler için 80 adet tekerlekli sandalye yaparak, tüm Sırbistan’ ve diğer Balkan ülkelerine hizmet sunan küçük bir işletme kurmuş.

Köpeklerin kalbinde özel bir yere sahip olduğunu söyleyen Dimitrijevic, “Tekerlekli sandalyeler bir çare değil. Ancak onların koşmalarına, etrafı koklamalarına ve köpeklerin yaptığı diğer normal şeyleri yapmalarına olanak sağlıyor” dedi.

Havyan refahına yönelik düzenlemelerin olmadığı yoksul Balkan ülkelerinde, Dimitrijevic’in tekerlekli sandalyesi engelli hayvanlar için tek çözüm olarak değerlendiriliyor. Bölgede Dimitrijevic’ten dışında hayvanlar için tekerlekli sandalye üreten firma olmayışı ve Avrupa Birliği ülkelerinden bu sandalyeleri temin etmenin çok pahalıya gelmesi, engelli hayvan sahiplerini Dimitrijevic’e yönlendiriyor.

Sırbistan’da yetkililerin sahipsiz köpeklerle başa çıkabileceği bir organizasyon olmadığı için genelde yaralanmış ya da sakatlanmış sahipsiz hayvanlar uyutuluyor.

Kaynak: News OK | http://newsok.com/home-made-wheelchair-helps-injured-pets-in-balkans/article/feed/807954

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

tanrı hata yapmaz!!!
tanrı hata yapmaz!!! 3837 kişi izledi