Yeni Zelanda, kivi kuşlarının nüfusunu artırıyor

11.03.2015 15:13

Yeni Zelanda'da başlatılan koruma programıyla, ülkenin simgelerinden biri olan kivi kuşlarının nüfusu artırılıyor.

Yeni Zelanda’da başlatılan bir çalışmayla, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan ve hayatta kalma oranı yüzde 5’lere kivi kuşlarının sayıları artmaya başladı.

Uçamayan kuş cinsinden olan kiviler, sadece Yeni Zelanda’da yaşıyor Bu kuşların sayıları ise ciddi oranda azaldı. Başlatılan koruma programları sayesinde kivi kuşlarının nüfusu, doğal alanları olan Yeni Zelanda’nın Okarito ormanında tekrardan çoğalmaya başladılar.

Devletin tarafından başlatılan ‘Operation Nest Egg’ koruma programıyla, doğal yaşam alanlarından toplanan yumurtalar güvenli bölgeye götürülerek, yumurtadan çıkan yavrular yüzlerce kilometre uzaklıktaki bir merkezde büyütülüyor. Kiviler, kendilerini koruyabilecek yaşa geldiklerinde ise doğal yaşam alanlarına geri bırakılıyor.

Koruma programı başlamadan önce kiviler bir senede sadece 80 yumurta bırakabiliyordu ve bu yumurtaların sadece 40 tanesinden yavru çıkıyordu. Sadece dört kivi, doğduktan sonra altı ay içerisinde hayatta kalabilirken, yetişkinlik evresine ise sadece iki yavru ulaşabiliyordu. Koruma programının başlamasıyla birlikte geçtiğimiz yılın Ekim ayında 50 yeni kivi kuşunun doğal yaşam alanlarına geri bırakıldığı bildirildi.

Ülkenin simgelerinden biri olan kiviler kuşları, üreme yaşları olan dört yaşına gelinceye kadar bacaklarına yerleştirilen alıcılar yoluyla takip edilecek. Kuşların alıcılar ile takip edilmeleri ise vahşi doğaya bırakılacak olan yumurtaların yetkililer tarafında toplanmasını kolaylaştıracak.

Kivi kuşlarının sayısı 1997 yılında 200’ün altına düşmüş, ‘Operation Nest Egg’ koruma programı sayesinde 2012 yılının ortalarında ise 375’e kadar çıktı. Yetkililer, kivi kuşlarının popülasyonunun 2018 yılına gelindiğinde 600’e kadar ulaşacağını öne sürdü.

Kaynak: Çepeçevre | http://cepecevre.com/kivi-kuslarinin-sayilari-artiyor/

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

komik aile:)
komik aile:) 3714 kişi izledi