Avustralya’daki memeliler yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

16.03.2015 11:01

Charles Darwin Üniversitesi'nden Prof. John Woinarski, Avustralya’nın yerel memeli hayvanlarının, öngörülen tehlikeden daha büyük bir tehlike altında olduklarını ileri sürdü.

Yeni bir araştırma, Avustralya’nın yerel memeli hayvanlarının, öngörülen tehlikeden daha büyük bir tehlike altında olduklarını ileri sürdü. Araştırma, Avustralya’nın keseli memelilerinin hızlı bir yok oluş sürecinde olduğunu yazdı.

Charles Darwin Üniversitesi’nden Profesör John Woinarski, ‘Proceedings of the National Academy of Sciences’ dergisinde yayınlanan makalesinde, Avrupalıların Avustralya kıtasına geldiğinden bu yana kıtanın 273 kara memelisi türünün yüzde 11’inin tükendiği, yüzde 21’inin ise tükenme tehlikesi altında olduğu yazıldı.

Makalede, son 500 yıl içerisinde Kuzey Amerika bölgesinde nesli tükenen sadece bir tür yerel memeli olduğu belirtilirken, 1500 yılından bu yana Avustralya kıtasındaki yerel memelilerin üçte birinin tükendiği ifade edildi.

Avustralya kıtasında yaşayan kara memelilerinin karşılaştığı sorun, adaların kendilerine has ve pek değişmeyen ekolojik yapısıyla alakalı olarak değerlendiriliyor. Adalarda yaşayan bu hayvanların ise bu değişmeyen şartlara göre gelişmekteler.

Avustralya kıtasına göç eden Avrupalılar, kendileriyle birlikte Avrupa kızıl tilkisini ve yaban kedilerini kıtaya getirdiler. Bu iki tür, besin zincirinde kendilerine yer edinerek, nesil tükenmesi olarak gözlemlenen dalgalanmayı ortaya çıkardı.

Ancak araştırmacılar umutsuz değil. Avustralya kıtasından tamamen yok olmuş bazı türlerin, Avustralya’nın adalarında yaşayan bireyleri bulunuyor. Bu bireylerden bir bölümünü, kıtaya getirerek tekrar o türün neslini tekrar çoğaltmak mümkün olabilir. Tek birey olarak kalan türleri korumak adına ise bazı adaların etrafı, adaya avcı türlerin girmesini engellemek adına çitlerle çevrili.

Kaynak: Çepeçevre | http://cepecevre.com/avustralya-memelileri-yok-olusun-kiyisinda/

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

alaylılar:)
alaylılar:) 3883 kişi izledi