Köpekler güvenilir insanları anlayabiliyor

16.03.2015 15:08

Kyoto Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre; köpekler kıskançlık gösterebiliyor, insanların kızgın ve mutlu surat ifadeleri arasındaki farklılıkları ayırt edebiliyor.

Hem insanlar hem de kendileri hakkındaki sosyal farkındalıkları kayda değer olan köpekler hakkında yapılan birçok araştırma, onların insani duyguları hissedebildiğini bildiriyor. Kısa bir zaman önce yapılan bir araştırmaya göre; köpekler kıskançlık gösterebiliyor, kızgın ve mutlu surat ifadeleri arasındaki farklılıkları ayırt edebiliyor.

Kyoto Ünivesitesi’nden Akiko Takaoka liderliğinde bir grup bilim insanı, 34 köpekle birlikte yaptıkları deneyde, köpeklere üç defa bir yemek kabını işaret ediliyor.Bilim insanları, ilk önce içerisinde yemek gizlenmiş olan bir kabı işaret ediyor. Ancak, ikinci seferde ise boş bir kap kullanılıyor. Son aşamaya gelindiğinde ise, aynı bilim insanı içinde yiyecek olan kabı işaret ediyor; ancak köpek, üçüncü aşamada tepki vermeyip yerinden kımıldamıyor.

Yaptıkları deney hakkında konuşan Takaoka, köpeklerin tecrübelerini kullanarak, deneyi yapan bilim insanlarının güvenirliğine değer biçtiklerini ifade etti. İlk üç aşamadan sonra farklı bir bilim insanı, köpeklere aynı kutuyu işaret ettiğinde ise köpekler, bu yeni kişinin işaretini hevesle takip ettikleri gözlemlenmekte.

Köpeklerin sosyal zekasının insanların düşündüğünden daha gelişmiş olduğunu belirten Takaoka, onların sosyal zekasının insanlarla birlikte geçirdikleri uzun tarihler boyunca evirildiğini ifade etti.

Bristol Üniversitesi’nden John Bradshaw ise köpeklerin bir sonraki adımda ne yaşanacağını bilmediklerinde strese girdiğini, agresifleştiğini ve korktuklarını kaydetti. Bradshaw, sahiplerinin onlara karşı tutarsız davrandıklarında, köpeklerde davranış bozukluğu geliştiğini belirtti. Köpeklerin bir durumla karşılaştıklarında sebep aram yerine, görünene tepki verdiklerini ifade eden Bradshaw, onların anı yaşadığını; geçmiş yada gelecek hakkında kaygı yaşamadıklarını dile getirdi.

Kaynak: BBC | http://www.bbc.com/earth/story/20150220-dogs-know-if-youre-untrustworthy

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

tanrı hata yapmaz!!!
tanrı hata yapmaz!!! 3734 kişi izledi