Kuşları öldürmek yerine fotoğraflamayı öğretiyor

31.03.2015 23:01

Doğaya saygılı nesiller ve işletmeler düşüyle projeler yürüten ve bir sosyal sorumluluk kuruluşu olan Doğadabuan, ilköğretim öğrencilerine kuş gözlemciliğini öğretiyor.

 Antalya’da yaşamın ve doğanın savunucusu olan nesiller ile doğaya saygılı işletmeler düşüyle projeler yürüten ve bir sosyal sorumluluk kuruluşu olan Doğadabuan, ilköğretim öğrencilerine kuş gözlemciliğini öğretiyor.

Doğadabuan kurucusu Çağlar İnce, öğrencilere kuşları avlamak yerine fotoğraflamasını anlattı.

Öğrenciler, Kumluca Alakır Nehri, Andriake Koyu, Demre Çayağzı Kuş Cenneti, Elmalı Avlan Gölü ve Beymelek’te kuş gözlemi gerçekleştirdi.Öğrencilerin kuş gözlemi, göç zamanına denk geldiği için birçok sayıda kuşun görülmesini sağladı. İlk kez kuş gözlemine çıkan öğrenciler, amatörce de olsa yaklaşabildikleri kuşları fotoğrafladı, birçok kuş türünü teleskopla izleme şansını buldu.

Kuş türü bakımından zengin bir ülkede yaşadığımızı belirten İnce, bilinçsizce avlanma sebebiyle bir çok kuş türünün neslinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

İnce, kuşları avlamak yerine izlemek, fotoğraflamak, gerektiğini belirterek, buna ilişkin yapılan çalışmalar sonucunda bazı avcıların avlanmaya son vererek kuşları fotoğraflamaya başladığını kaydetti.

Kaynak: Evrensel | http://www.evrensel.net/haber/108157/oldurme-fotograf-cek

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

hepsi birbirinden güzel..
hepsi birbirinden güzel.. 3758 kişi izledi