Akdeniz foklarının üreme bölgeleri tehlike altında

17.04.2015 14:43

Akdeniz foklarının yaşadığı Kuşadası Botanik Park'ta yapılan otel inşaatına karşı açılan davanın dördüncü duruşması 21 Nisan'da görülecek.

Akdeniz foklarının Kuşadası’nda yaşadığı Doğal Botanik Park’ta bir otel için yapılan inşaat çalışması, yaşam savunucularının tepkisini çekmeye devam ediyor. Kuşadası Belediyesi tarafından botanik park ilan edilen, 2011 yılında da koruma altına alınan bölgede gerçekleşen otel inşaatına yönelik açılan davada dördüncü duruşma 21 Nisan tarihinde görülecek.

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde Doğal Botanik Park olarak kullanılan bölgede nesli tükenmekte olan Akdeniz Foku’nun bilinen tek yuvalama alanı bulunuyor. Bu alanda, otel tarafından yaptırılan dozerle çalışma yaşam savunucularının tepkisine yol açtı. Yaşam savunucuları, koruma altındaki alanda yapılan inşaatın son bulması için çalışmalara başladı.

BÖLGE 2011'DE KORUMA ALTINA ALINMIŞTI

12 Aralık 2011 tarihinde Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği’nin (EKODOSD) başvurusu üzerine, daha önce Kuşadası Belediyesi tarafından botanik park edilen bölge koruma altına alınmıştı.

Bölgede inşaatı tamamlanan ve bu yaz sezonunda hizmete girecek bir otelin yönetimi, geçtiğimiz yıl otel bölgesinin önündeki araziyi kullanmak adına koruma altına alınan bölgenin bir bölümünün kendisine tahsis edilmesi amacıyla belediyeye başvurmuştu. Yerel seçimler öncesinde yapılan başvuruyu değerlendiren belediye yetkilileri, talebi uygun bularak otel yetkilileriyle 11 Mart 2014 tarihinde bir protokol imzalamıştı.

Nesli hızla tükenmekte olan Akdeniz Foku’nun (Monachus monachus) bilinen tek yuvalama alanının da bulunduğu bu bölgede, protokole aykırı olmasına rağmen dozerle çalışma başlatılmıştı.

Bunun üzerine 17 Mart 2014 tarihinde EKODOSD üyeleri, geçtiğimiz dönemde hizmet veren belediyeye başvurarak, protokolün iptal edilmesini talep etmişti.

DEVAM EDEN İNŞAAT İÇİN SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSU

Yaşam savunucuları tarafından yapılan başvuruda, bölgenin botanik park, yapılan inşaatın ise yasalara aykırı olduğu vurgulanmıştı. Yapılan başvuru sonrasında ise yeni bir protokol hazırlanarak, Akdeniz fokunun yuvaladığı alan, otele tahsis edilen bölgenin içerisinden çıkartılmıştı.

Bölgedeki inşaat çalışmalarının sonlandırılmasını talep eden yaşam savunucuları, inşaatın devam etmesiyle protokolün iptali için savcılığa suç duyurusunda bulunmuş, konu mahkemeye taşınmıştı.

Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada üç celse geride kaldı. Mahkeme 10 Nisan’da bölge için keşif kararı aldı. Ayrıca davanın dördüncü duruşmasının ise 21 Nisan’da yapılacağı belirtildi.

Akdeniz Fok balığı, üzerinde yapılaşma olmayan, insan etkinliklerinden uzak kalmış yerleri, tercihen üreme veya barınma işlevleri gören kıyı mağara ve kovuklarına sahip; sessiz ve tenha kayalık sahilleri yaşama alanı olarak seçer ve bu alanların bozulmasından doğrudan etkilenmektedir.

Kaynak: Hürriyet | http://www.hurriyet.com.tr/ege/28657831.asp

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

cok egleniyorlar:))
cok egleniyorlar:)) 3933 kişi izledi