Kuyucuk Kuş Cenneti suya kavuştu

29.04.2015 20:40

Bataklık haline dönen Kuyucuk Kuş Cenneti, ilkbaharın gelişiyle eriyen karlarla birlikte ve bahar yağışları ile tekrar suya kavuştu.

Geçtiğimiz yıllarda küresel ısınmaya bağlı olarak oluşan kuraklık ve su kaynağının yanlış kullanımı nedeniyle bataklık haline dönen Kuyucuk Kuş Cenneti, ilkbaharın gelişiyle eriyen karlarla birlikte ve bahar yağışları ile tekrar suya kavuştu.

İLKBAHAR KUŞLARI MUTLU ETTİ

Kars ilinin, Arpaçay İlçesi'ne bağlı Kuş Cenneti, geçtiğimiz yıllarda küresel ısınmaya bağlı olarak oluşan kuraklık ve su kaynağının yanlış kullanımı nedeniyle bataklık haline dönmüştü, ilkbaharın gelişiyle eriyen karlarla birlikte ve bahar yağışları ile tekrar suya kavuştu. Bölgeye çok sayıda kuş akın etti. Gölün tamamının kar ve yağmur sularıyla dolmaması için Kars Valiliği çalışma başlattı. Bu yıl bölgeye Akyaka İlçesi'nin İbiş Köyü'nden getirilecek kaynak suyun da devreye girmesiyle birlikte benzer sıkıntıların yaşanmamasını sağlanacak.

DÜNYADAKİ ÖNEMLİ SULAK ALANLARINDAN BİRİSİ

Deniz seviyesinden 1627 metre yükseklikte bulunan, 245 hektarlık göl, 416 hektarlık Ramsar alanına sahip Kuş Cenneti aynı zamanda Türkiye'nin ilk su kuşu halkalama istasyonu olma özelliğine sahip. Ayrıca 2004 yılında Kuyucuk Gölü, Türkiye'nin 13'üncü, Doğu Anadolu'nun ilk ve Dünyanın en önemli sulak alanlarından biri ilan edildi. Kuyucuk Gölü’ndeki kuraklığın sona ermesiyle ilgili açıklama yapan Büyük Çatma Köyü Muhtarı İbrahim Birdal, Kuyucuk Kuş Cenneti’nde doğa severler ve kuş bilimcilerini yeniden ağırlamayı hedeflediklerini, bu bölgenin Türkiye’nin en önemli sulak alanı olduğunu ve bölgeye bu yıl büyük bir kuş göçü beklediklerini belirtti.

Kaynak: DHA| http://www.dha.com.tr/kuyucuk-kus-cenneti-suya-kavustu_920668.html

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

siz nasıl kalkıyorsunuz?:)
siz nasıl kalkıyorsunuz?:) 4083 kişi izledi