İşgalci canlılar

27.07.2014 00:53

ABD’nin saygın dergisi Time’ın son sayısında deneyimli kalem Bryan Walsh, küreselleşmeyle dünya üzerinde yer değiştiren canlıların nasıl ‘işgalci’ varlıklara dönüşebileceğini anlattı.

Habere göre ABD’ye bağlı Hawaii adalarına her ay yeni bir canlı türü ulaşıyor. Günde 10 bin farklı tür okyanuslarda yol alıyor. ABD’nin güneyinde yaşayan Burma pitonunun sayısı ise 15 yılda 100 bine ulaştı. Ekosistem değiştiren bazı canlılar işgalci türlere dönüşüp maddi ve doğal açılardan zarar verebiliyor. ‘İstila biyolojisi’ ise işgalci türlerin neler olduğunu ve onlara karşı nasıl önlemler alınması gerektiğini inceliyor.
Emeral ağaç kemirgeni: Kökeni Asya ve Rusya olan bu yeşil böcek, ağaçları kemirerek öldürebiliyor.
Yılankafalı balık: Afrika ve Asya kökenli bu balık denizdeki yerli balıkların besinlerini tüketerek dengeyi bozabiliyor.
Zebra midyesi: Rusya kökenli zehirli midye, çok hızlı üreyip elektrik santrallerine zarar verebiliyor.
Asya sazanı: Güneydoğu Asya’dan gelen bu balık, yerli balık türlerinin besinlerini tüketip denizcilik sektörü için büyük bir zarara yol açabiliyor.
Asyalı uzun boynuzlu böcek: Çin, Japonya ve Kore kökenli böcek, ağaçların içini yiyip ölmelerine neden olabiliyor.
Aslan balığı: Hint ve Pasifik Okyanusları’ndan yayılan bir balık, yırtıcı bir hayvan olarak kabul ediliyor ve mercan kayalıklarındaki yaşamı yok edebiliyor.

Ref:milliyet.com.tr 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi kopek huyları:)
kedi kopek huyları:) 3776 kişi izledi