Köpeklere metro hakkı!

13.04.2014 15:13

Büyük evcil köpekleriyle metro ve tramvayla seyahat etmeleri mümkün olmayan hayvanseverler internet üzerinden kampanya başlattı. İBB ve İETT’nin köpekler için ivedilikle gerekli düzenlemeleri yapmaları bekleniyor.

Büyük evcil köpeklerle metro ve tramvay ile seyahat edemeyen hayvanseverler sanal dünyada
kampanya başlattı. İBB ve İETT’nin evcil köpekler için ivedilikle gereken düzenlemelerin yapması isteniyor.

Hayvan haklarıyla ilgili tartışmalar hız kesmeden sürerken, hayvanseverler entresan bir kampanya başlattı. Büyük evcil köpeklerle otobüsleri, metroyu ve tramvayları kullanamayan hayvan sahipleri, www.change.org adresinde yürüttükleri kampanyayla evcil hayvanlarıyla birlikte seyahat edebilme özgürlüğü istiyor. Kampanyaya şimdiye kadar yaklaşık 12 bin 500 hayvan sever destek verdi.

VAPURLARDA ÖZGÜR

Kampanyaya iştirak eden hayvan sahipleri, site üzerinden İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne şöyle sesleniyor: 

“ Dünyanın birçok kentinde golden retriever, sibirya kurdu, labrador retriever, alman çoban köpeği gibi orta ve büyük ırk tabir edilen eğitimli evcil köpekler sahiplerinin yanında bulunması ve tasmalarının takılı olması şartıyla toplu taşıma araçlarında seyahat edebiliyor. Ülkemizde ağızlık takma koşulu ile evcil köpeğimizle birlikte vapur ve deniz otobüsü gibi toplu taşıma araçlarında seyahat hakkına sahibiz. Fakat bir başka toplu taşıma aracı olan otobüslerde ve metro-tramvay gibi raylı sistemlerde evcil köpeğimizle seyahat etmemize müsade edilmiyor. Biz de raylı toplu taşıma araçlarında ve otobüslerde evcil köpeklerimizle seyahat etme hakkına sahip olmak istiyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT’nin bu hususta gerekli düzenlemeleri zaman kaybetmeden yapmasını bekliyoruz.”

İETT ve İstanbul Ulaşım AŞ. yetkilileri görme engellilere refakat eden kılavuz köpekler ve kafes ya da sepette taşınmak şartıyla küçük kafes hayvanlarının otobüs, metro ve tramvaylarda taşınabileceğini fakat yönetmelik gereği büyük evcil hayvanların bu ulaşım araçlarını kullanamayacağını ifade ediyor.

İşte hayvanseverler bu yönetmeliğin değiştirilmesini istiyor. Güvenlik önlemi alarak evcil köpekleriyle otobüs, metro ve tramvayda seyahat etmeyi talep ediyorlar. Çok şey mi istiyorlar?

Ref: internethaber.com

 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

tanrı hata yapmaz!!!
tanrı hata yapmaz!!! 3792 kişi izledi