Malezya'dan Kötü Haber

01.09.2015 15:52

Malezya’daki Sumatra gergedanlarının soyunun, bölgede tükenmiş olduğu açıklandı

 Malezya’daki Sumatra gergedanlarının soyunun, bölgede tükenmiş olduğu açıklandı

Gezegenin en kolay ayırt edilebilen hayvanlarından biri olan Sumatra gergedanlarının tehlike altındaki kaderleri daha da belirsizleşti.  İsmi ülkeyle bütünleşmiş ve bir simge haline gelmiş olan Sumatra gergedanlarının bölgede yapılan geniş araştırmalar sonucunda izlerine rastlanılamamasının ardından soylarının bu bölgede tükenmiş olabileceği yönünde açıklama yapıldı. Gelecek yaşamları kritik durumda olan türün Endonezya genelinde dağınık ve izole gruplar halinde yaşayan en fazla 100 tane üyesi kalmış durumda. Konuyla ilgili açıklama yapan Malezya Çevre Bakanı Masidi Manjun, bu gergedan türünün dünya üzerindeki varlıklarının en fazla 20-30 yıl ile sınırlı olabileceğini ve türü tamamen kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını söyledi.

Sumatra gergedanlarının, nesli tükenme tehlikesi altında olan diğer pek çok hayvan gibi, sayılarının azalmasının sebebi yine öncelikle olarak insan kaynaklı. Boynuzlarının gördüğü değer sebebiyle kaçak avlanmanın yıllar boyunca hedefi olan zavallı hayvanlar insanların duyarsızlığının kurbanı olmak üzere. Hayvanların yaşam alanlarının, bölgenin ormansızlaştırılmasının ardından parçalar halinde yok edilmesi, 1980 yılında 500 olan sayılarının bugün sadece birkaç düzineye düşmesine sebep oldu.

Gelecekti durumları pek iç açıcı görünmese de, durum tamamen umutsuz değil.

Doğa koruyucular Endonezya’da kalan az sayıdaki hayvanların, Malezya’daki durum göz önünde bulundurularak daha da dikkatli korunması gerektiğini savunuyor. Dikkatli ve düzenli yürütülecek bir üreme programının yanı sıra, hayvanların çevresel tehditlerden kurtulmasının ardından neslin bir süre daha devam ettirilebileceği düşünülüyor.  

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

tanrı hata yapmaz!!!
tanrı hata yapmaz!!! 3738 kişi izledi