Dünyanın En Büyük Kalbi

07.09.2015 13:00

Dünyadaki en büyük kalbin Mavi Balinalara ait olduğu açıklandı

Gelmiş geçmiş en büyük hayvan olduğu düşünülen Mavi Balinanın kalbine bir göz atmak ister misiniz? Görecekleriniz karşısında şaşkına dönebilirsiniz çünkü bu hayvanın kalbi tam bir golf arabası büyüklüğünde. Mavi balinaların kalplerinin büyüklüğü hakkında daha önce de çeşitli tahminler yürütülüyordu fakat incelenmesi zor bir hayvan olması dolayısıyla kesin bir büyüklük söylemek zordu. Youtube’da yayınlanan bu videoda, The Royal Ontario Museum’da çalışmakta olan bir uzman bizlere müzede saklanan bir Mavi Balina kalbi gösteriyor. Kalbin tam 181 kg ağırlığında olduğunu söyleyen BBC haber kanalı, bunun dünyanın en büyük kalbi olduğunu duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde Newfoundland sahilinde karaya vuran 23 metre uzunluğundaki bir mavi balinadan alınan kalp, daha sonra korunmak için bir buzun içinde saklandı. Ölü balinanın bulunmasıyla mavi balinalar hakkında yapılan tahminlerin çok da yerinde olmadığı anlaşıldı. BBC’ye açıklama yapan müzenin memeli hayvanlar bilimi uzmanı “Ben daha çok bir otomobil büyüklüğünde olmasını bekliyordum, fakat balinanın kalbinin bir golf arabası ya da lunaparklardaki çarpışan arabaların iki tanesinin büyüklüğünde olduğunu söyleyebilirim” dedi.

İnternet sayfalarında mavi balinalar için “Dilleri tek başlarına bir fil büyüklüğünde olduğu düşünülen mavi balinaların, kalplerinin de bir otomobil büyüklüğünde olduğuna inanılıyor” diyen National Geographic çalışanları da maalesef gerçek ortaya çıktıktan sonra yanıldıklarını kabul ettiler. Görünen o ki doğa bizi her saniye şaşırtmaya devam ediyor.

https://www.youtube.com/watch?t=58&v=kJnKuw7Wvz4 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi kopek huyları:)
kedi kopek huyları:) 3752 kişi izledi