Köpekler Hastalıkların Teşhisinde Yardımcı Olacak

09.09.2015 16:55

Köpeklerin gelişmiş koku alma duyuları sayesinde artık hastalıklar erken teşhis edilebilecek

2009 yılında Dr. Claire Guest’in köpeği Daisy, ortada herhangi bir sebep yokken alışılmışın dışında davranışlar sergilemeye başladı. Normalde çok nazik bir köpek olan ve Dr. Guest’in uzun süredir hastalıkları, gelişmiş koku alma duyusu sayesinde teşhis etme konusunda eğittiği köpeği Daisy, artık arabaya binmek istemiyor ve ne zaman dışarı çıkması istense sahibinin üzerine sert bir şekilde atlayıp, başını kadının göğüslerine sürtüyordu. Daisy’nin bu davranışlarında bir tuhaflık sezen Dr. Guest, hastaneye giderek köpeğin işaret etmiş olduğu bölgede bir tarama yapılmasını istedi. Test sonuçlarında kadının göğsünde kanser başlangıcının olduğunu gören doktor ona çok şanslı olduğunu, kanserin erken teşhis edilmemiş olması durumunda tedavinin çok zor olabileceğini söyledi. Köpeğinin onu uyarması sonucu tedavisine başlanan Dr. Guest, 2014 yılında Telegraph gazetesine verdiği röportajda “Daisy sayesinde hastalığımı daha az zarar görerek atlattım. Eğer kanser erken teşhis edilmeseydi çok ağır bir kemoterapi tedavisi görmek zorunda kalabilirdim, hatta ölebilirdim bile” dedi.
Hastalığını atlatan Dr. Guest, bu olaydan sonra hastalıkları koku alma duyularıyla teşhis etme konusunda eğitilmiş köpeklerden oluşan bir ekip kurmaya karar verdi. ‘Medical Detection Dogs’ isimli organizasyon, son dönemde Britain’s National Health Service’den ‘prostat kanserlerini teşhis etme’ konusunda onay alarak yeni bir dönem başlatmış oldu. NBC News olayı ‘çığır açan bir gelişme’ olarak dünyaya duyurdu.
Daha önce yürütülmüş çalışmalar sonucunda da bilim adamları tarafından, köpeklerin gizlenmiş kokuları alma konusunda yeteneklerinin olduğu savunuluyordu. Bu özellikleri sayesinde prostat, akciğer ve böbrek kanserlerinin erken teşhisinde yardımcı rol oynayan köpeklerin, prostat kanserini haber verme konusunda %93 oranında başarılı olduğu söyleniyor.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

cok egleniyorlar:))
cok egleniyorlar:)) 3927 kişi izledi