Oyuncağı Olmadan Uyuyamıyor

13.09.2015 16:45

Depresyondaki vombat barınak çalışanlarının yardımıyla iyileşmeye çalışıyor...

Vombatlar sadece Avusturalya’da görülebilen, 4 ayaklı, 1 metre uzunluğunda, keseli bir hayvan türüdür. Dış görünüşleri hakkında az çok, herkes kadar fikrimiz vardı fakat karakter olarak bu kadar hassas olduklarını açıkçası biz de bilmiyorduk.

7 yaşındaki Tonka isimli bu vombat trajik bir şekilde hayatta sahip olduğu her şeyi kaybetmiş; önce annesini, sonra evini, en son da yaşama sevincini…

 Onu kurtaran Billabong Barınağı çalışanları hayvanı bulduklarında onun çok ağır bir depresyon geçirmekte olduğunu söylüyorlar. O gün bugündür Tonka’nın sığındığı ve yanında huzur bulduğu tek şey küçük pelüş oyuncağı.

Annesi, bir arabanın çarpması sonucu öldüğünde Tonka henüz bir bebekmiş. Tek başına yaşaması imkansız olan hayvan, burada büyütülmek üzere Avusturalya, Townsville’de bulunan barınağa yerleştirilmiş. 2011 yılında bölgede meydana gelen kasırga felaketinin ardından barınakta kapsamlı bir tadilat çalışmasına başlanılmış.  Alışmış olduğu evini de kaybeden Tonka’ya yaşadıklarının ağır gelmiş olabileceği düşünülüyor. Barınak görevlileri hayvanı biraz olsun rahatlatmak adına, çareyi ona bir oyuncak arkadaş vermekte bulmuş. Carleton Üniversitesinde biyokimya profesörü olan Kenneth B. Storey, The Dodo isimli internet sitesine konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bütün memelilerin beyin yapılarının aynı olmasından dolayı, bir vombatın da tıpkı insanlar gibi yaşadığı zorlukların ardından depresyon yaşamasının olağan bir durum olduğunu söylüyor.

Elbette hayvanların depresyonda olduğunu anlamak için konuşuyor olmaları gerekmiyor. University of Pennsylvania’dan Olivier Berton, National Geographic’le yaptıkları röportajda, hayvanların depresyon geçirip geçirmediklerini yemeğe olan düşkünlüklerini, cinsel yönden motivasyonlarını, diğer hayvanlarla olan sosyal ilişkilerini ya da uyku düzenlerini inceleyerek görebildiklerini söylüyor.

Biz de Tonka’nın en kısa sürede depresyondan kurtularak iyileşmesini dileyip, geçmiş olsun diyoruz…

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

tanrı hata yapmaz!!!
tanrı hata yapmaz!!! 3670 kişi izledi