Zekasıyla Herkesi Kendine Hayran Bıraktı

13.09.2015 17:46

Ahtapotların bu kadar zeki olabileceğini kimse tahmin edemezdi

Bir dahi ya da güldürü ustası olmak için illa ki bir omurgaya sahip olmak gerekmiyormuş. Bunu çok akıllı bir ahtapotun görüntülerine dayanarak söylüyoruz.
Geçtiğimiz günlerde Youtube’da yayınlanan bir videoda, bugüne kadar görülmüş en eğlenceli ve zekice düşünülmüş araç kullanımının bir ahtapot tarafından gerçekleştirildiği görülüyor. Bulduğu, ortadan ikiye kırılmış bir Hindistan cevizi kabuğunu kollarının altına alan ahtapot kelimenin tam anlamıyla bulunduğu yerden ‘koşarak uzaklaşıyor’. İlk bakışta ne yaptığı tam olarak anlaşılmayan bu sekiz bacaklı arkadaşın amacının ne olduğu videonun sonuna doğru görülüyor.
Görüntüleri izleyen kişiler ahtapotun, kırık Hindistan cevizi kabuğunu, keşfetmek istediği bölgelerde saklanacak belirli bir yer bulamadığı zamanlarda bir sığınak olarak kullandığını görüyorlar. Bilim insanları bu olayın, bir ahtapotun araç kullanabiliyor olduğunun ilk kanıtı olduğunu söylüyorlar. Bu zekice hareket sayesinde ahtapotlar sayıları oldukça az olan, ‘araç kullanma yeteneğine sahip olan hayvanlar’ sınıfına dahil olmayı başarıyorlar. Hayvanın zekası bilim insanlarına o kadar ilginç ve keyifli gelmiş olacak ki Avusturalya’daki Victoria Museum’da araştırmacı olarak çalışan Julian Finnn, videoyu ilk izlediği sırada gülmekten gözlerinin yaşardığını söylüyor…

https://www.youtube.com/watch?t=35&v=zaE-LwDowcU
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

tanrı hata yapmaz!!!
tanrı hata yapmaz!!! 3797 kişi izledi