Gözü Bir Anda Yerinden Fırladı

21.09.2015 17:02

Köpeğin sahibi gördüğü şey karşısında şaşkına döndü

Minik dost Buddy’nin başına, evinin bahçesinde her zamanki gibi iki kardeşiyle birlikte oyun oynarken çok sıra dışı ve korkutucu bir olay geldi. Köpeğin gözlerinden biri bir anda, dışarıdan hiçbir darbe almamış olmasına rağmen yerinden fırlayarak düştü. Gördüğü şey karşısında şaşkına dönen Buddy’nin sahibi onu hemen bir kliniğe yetiştirdi. Klinikten de ASPCA Hayvan Hastanesine gönderilen Buddy, burada göz hastalıkları uzmanı Dr. Maren Krafchik tarafından muayene edildi.
Buddy’nin doktoru Maren Krafchik, The Dodo isimli internet sitesine yaptığı açıklama köpeğin gözünde meydana gelen şeyin “proptozis” denilen bir tür rahatsızlık olduğunu ve aslında bunun düşünüldüğü kadar sıra dışı bir şey olmadığını söyledi. Gözün yerinden fırlamasına sebep olan şeyin ise gözkapağındaki aşırı baskının olduğu söylendi. Dr. Maren Krafchik, bazı vakalarda durumun daha da kötü gözüktüğünü ve bu gibi bir durumda asıl önemli olan şeyin erken müdahale olduğunu ekledi.
Proptozis adı verilen rahatsızlık genel olarak sığ göz çukuruna sahip olan French Bulldog, Pug veya Boston Terrier gibi küçük köpek ırklarında görülüyor. Diğer tüm köpek ırklarında da görülebilecek olan göz düşmesi, bu küçük köpeklerde kendiliğinden, bir travmaya bağlı olmaksızın da yaşanılabiliyor. Dr. Maren Krafchik olayın zannedildiği kadar korkutucu olmadığını, çoğu zaman köpeğin veteriner hekime erken yetiştirilmesiyle gözün tekrardan yerine yerleştirilebildiğini söylüyor.
Fakat ne yazık ki Buddy’nin gözü kurtarılamadı. Doktoru bu durumun, Buddy için hayati bir tehlike oluşturmadığını ve tek gözüyle de bundan sonraki hayatını da eskisi gibi mutlu yaşayabileceğini açıkladı.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi kopek huyları:)
kedi kopek huyları:) 3903 kişi izledi