Nükleer Felaket Doğaya Zarar Vermeye Devam Ediyor

22.09.2015 13:00

Fukushima Nükleer Santrali yakınlarında 2 metre uzunluğunda kurt balığı yakalandı

Haberin başında görmüş olduğunuz fotoğraf ne yazık ki bir bilim kurgu filminin afişi değil. Fotoğrafta görülen balığın ise filmde kullanılan bir maket olmasını dilerdik, fakat maalesef o da gerçek. Bu devasa kurt balığı geçtiğimiz günlerde Hirasaka Hiroshi isimli balıkçı tarafından Fukushima Nükleer Santrali yakınlarındaki bir sahilin açıklarında yakalandı. Normalde en büyükleri bile 1 metreden küçük olan bu kurt balığının boyunun tam 2 metre uzunluğunda olduğu söyleniyor. Yayınlanan fotoğrafta da balıkçının, balığı taşımakta ne kadar zorluk çektiği rahatça görülebiliyor.
Kurt balıklarının yaşam alanlarının Atlantik ve Pasifik okyanusları olduğu biliniyor. Derin sularda yaşayan bu balıklar genel olarak ufak balıklarla besleniyor. Davranışları önceden tahmin edilemeyen bu balıkların zaman zaman kanolara bile yiyecek için saldırdıkları görülebiliyor.
Ender olarak her tür hayvanda bazı anormalliklere rastlanılabilecek olsa da, bu kurt balığının olağan dışı büyümesine Fukushima Nükleer Santralinde yaşanan kazanın sebep olmuş olabileceği düşünülüyor. Fukushima Nükleer Santrali’nde bulunan reaktörlerde, 2011 yılında gerçekleşeni 8,9 şiddetindeki depremin ardından erimeler meydana gelmişti. Meydana gelen erimenin ardındansa nükleer santral yakınlarındaki sularda yakalanan balıkların normalden 2500 kat daha fazla radyasyon taşıyor olduğu bildirildi.
Bir başka görüş ise, balığın kendiliğinden anormal şekilde büyümüş olabileceği yönünde. Bir grup bilim adamı, kaza bölgesinde eskiye kıyasla daha az avlanan balıkçı olduğunu ve balığın bu sebeple 2 metreye kadar büyüme fırsatı bulmuş olabileceğini iddia ediyor.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

tanrı hata yapmaz!!!
tanrı hata yapmaz!!! 3799 kişi izledi