Avustralya Açıklarında Albino Balina Görüntülendi

17.10.2015 09:35

Bu çevrede albino balinalardan yalnızca 6 tane olduğu biliniyor

İsimleri Türkçede “doğru” anlamına gelen Right Whales balina cinsine, bir zamanlar avlamak için en doğru balina cinsi olduklarından ötürü bu isim verilmişti. Fakat balinaların kontrolsüz şekilde avlanılmaları, 60,000 olan sayılarını yalnızca birkaç bine kadar düşürünce bu cins balinalar 1935 senesinde koruma altına alındı. Koruma altına alınmalarıyla sayıları seneler içinde giderek artan ‘Right Whales’ cinsi balinalara artık günümüzde eskisine nazaran çok daha sık rastlanılıyor.

Son olarak geçtiğimiz günlerde Avustralya açıklarında rastlanan balinaların kuş bakışı çekilmiş görüntüleri internette yayınlandı. Fakat görüntülerde en çok dikkat çeken şey, çoğu koyu renkte olan balinaların arasında yüzen açık renkli bir nokta oldu. Görenlerin pek de anlam veremediği bu açık renkli noktanın daha sonradan, annesinin yanında sakince yüzen ve ender görülen bir ‘albino’ balina yavrusu olduğu anlaşıldı. Çevrede yaşayan albino balinaların sayılarının ise 3,000 balina arasında yalnızca 6 tane olduğu biliniyor.

Çok ender rastlanan albino balinanın görüntüleri, sayıları azalan bu hayvanların, sayılarının her geçen gün daha da artmakta olduğuna dair bir sevinç yarattı. Şuan beyaz renkte olan yavrunun renginin ise büyüdüğünde çok açık bir griye dönecek olduğu söyleniyor.

Kaynak:

http://blogs.discovery.com/bites-animal-planet/2015/10/whale-mom-spotted-with-the-rarest-thing.html
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

tanrı hata yapmaz!!!
tanrı hata yapmaz!!! 3810 kişi izledi