Paris Anlaşması Kabul Edildi

14.12.2015 09:08

Bu anlaşma hepimizin geleceğini yakından ilgilendiriyor...

Son Dakika!

Fransa'nın başkenti Paris'te iki haftadır süren 21. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı'nda (COP21), üzerinde fikir birliği sağlanan anlaşma metni, konferansa katılan ülkelerin temsilcileri tarafından onaylandı.

Yaşanan fikir ayrılıkları sebebiyle cuma gecesi geç saatlere kadar devam eden görüşmeler sonrasında zirve bir gün daha uzatılırken, global ısınmayı 1,5 derecede tutmayı hedefleyen taslak, gelişmekte olan ülkelerin de kabulüyle oylamada olumlu sonuç aldı.

Bu anlaşma sonucunun, küresel ısınmadan etkilenen dünya çevresindeki ormanların korunmasına da kaktı sağlayacak olduğu ön görülüyor. Özellikle tropikal bölge ormanlarının tehlike altında oluşu ve günden güne yüz ölçümlerinin azalışı, uzun süredir tartışılmakta olan bir konuydu. Oksijen üreterek karbon emilimi sağlayan ormanların yakılması ve tarım için yok edilmesi, son dönemdeki karbon kirliliğinin ve buna bağlı olarak yaşanan küresel ısınmanın ana sebeplerinden biri olarak gösteriliyor. Bu ormanların korunmasının, insanlara sağlayacağı faydaların yanında, bölgede yaşayan milyonlarca vahşi türün de nesillerini devam ettirmesine yardımcı olacağı düşünülüyor.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

alaylılar:)
alaylılar:) 3864 kişi izledi