Evcil Hayvanları Akıllı Telefonlarla Besliyorlar

20.12.2015 18:38

Üç mühendis, kedi köpek gibi evcil hayvanlar için uzaktan kumandalı beslenme ve bakım istasyonu geliştirdi...

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin Bilgisayar Mühendisliği bölümünden bu yıl başarıyla mezun olan üç genç, 4. sınıf bitirme projeleriyle, Türkiye’de bir ilke imza attılar.

Cemre Mat, Gürkan Akpınar ve Fatih Karakaya, Aralık ayında CEBİT Fuarı’na katılma hakkı kazanan ve TÜBİTAK tarafından desteklenen Prof. Dr. Murat Aytar’ın danışmanlığında gerçekleştirdikleri projeleri ile, evcil hayvanların gereksinimlerini ve günlük yaşamsal faaliyetlerini o an bulundukları mekanlarda tek başlarına yerine getirebilecekleri, tamamen mobil telefonlarla kontrol edilebilen hayvan bakım istasyonunu hayata geçirdiler.

Evcil kedi veya köpeklerin sahipleri yanlarında yokken, birkaç gün kendi kendilerine yetebilecek yem, su, mama ve hatta hayvanın uyuduğu minderin ısısının bile ayarlanabildiği, akıllı elektronik modül üreten üç genç, bu projeye TÜBİTAK’ın 2 bin 500 lira gibi bir finansal destek sağladığını ifade ettiler. Mobil telefonlardan verilen komutla, evcil hayvanın ihtiyacı olan suyu, mamayı ve ısıyı hayvan sahibin dilediği zamanda ve miktarda ayarlayabilecek olduğunu anlatan genç mühendislerden C. Mat, “Geliştirdiğimiz bu projeyle hayvan sahiplerinin hayvan bakımında karşılaştıkları problemlerin önüne geçmeyi ve iş yüklerini azaltmayı amaçlıyoruz” dedi.

İzmir’de yalnızca Buca ve Karşıyaka Belediyeleri tarafından geliştirilen hayvan bakım istasyonları zaman ayarlı olmadığı gibi, hayvan bakıcılarının insafına bağlı şekilde hizmet verdiğini anlatan G. Akpınar ise, “Proje bu haliyle yalnızca evcil hayvanların, yanlarında sahipleri olmadan bulundukları ortamlarda su, mama ve ısı gereksinimine yanıt verebiliyor. Şimdi kedi ve köpek gibi evcil hayvanların dışkılama sorununun çözümü üstünde çalışıyoruz. Kedilerde bunu kedi kumuyla çözebiliyoruz fakat köpekler aynı yere asla dışkı ve idrarlarını yapmadıkları için farklı mekanlar oluşturmamız gerekiyor” diye konuştu.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi kopek huyları:)
kedi kopek huyları:) 3611 kişi izledi