Evcil Hayvan Beslemek Kalp-Damar Hastalıklarına Karşı Koruyor

21.12.2015 22:30

Uzmanlar minik patilerin ömrümüzü uzattığını savunuyor...

Evcil hayvan sahibi olmak kalp sağlığımızı ne yönde etkiliyor, kalp hastalıkları üzerinde olumlu hangi değişikliklere neden oluyor? Prof. Dr. Ali Metin Esen, evcil hayvanlar ve kalbimiz arasındaki ilişkiyi anlattı…

Tüm dünyada en başta gelen ölüm nedenleri arasında olan kalp-damar hastalıkları, çok sayıda risk faktörleri sebebiyle ortaya çıkarken ülkemizin de içinde bulunduğu pek çok ülkede özellikle aşırı kilolu olma ve hareketsizlik, bu risk faktörleri içinde en yaygın olanların başında geliyor. Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi kalp-damar hastalıklarının bilinen en önemli sebepleri arasında bulunan bu hastalıklar ya tam olarak tedavi edilemiyor ya da yeterince önemsenmediği için tedavilerinde istenilen sonuçlar elde edilemiyor. İleri teknoloji ürünü cihazlara ve modern ilaçlara rağmen, kalp-damar hastalıklarından ölümlerde istenilen düzeylerde azalma yakalanamaması da bilim insanlarını bu hastalıktan korunma ve tedavi etmede yardımcı olacak yeni yöntemler bulmaya itiyor.

Prof. Dr. Ali Metin Esen, yapılan en son araştırmalar ve yayınlanmış olan bilimsel çalışmalar ışığında, bir evcil hayvan beslemek, özellikle de köpek sahibi olmak ve kalp-damar sağlığı arasında olumlu bir ilişki olduğunun altını çiziyor. “En saygın kardiyoloji derneklerinden olan American Heart Association (AHA), yayınladığı bilimsel bir beyannameyle evcil hayvan sahibi olma ile kalp sağlığı arasındaki olumlu ilişkiyi tüm insanların bilgisine sundu. Kedi, özellikle de köpek sahibi olanların fiziksel aktivitelerinin arttığı, lipid değerlerinin normale döndüğü, strese karşı daha toleranslı oldukları, aşırı kilolu kişilerde zayıflama süreçlerinin pozitif etkilendiği, kalp krizi geçirenlerde ölüm sayılarının azaldığı belirtildi. İlaç ve teknoloji desteği haricinde, evcil hayvan sahibi olmak gibi tabii yöntemlerin kalp-damar hastalıklarını tedavi etmede ve bu hastalıklardan korunmada etkili olması, yeni tedavi yöntemlerine ışık tutacaktır.” diyor.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

tanrı hata yapmaz!!!
tanrı hata yapmaz!!! 3625 kişi izledi