ABD, Türk Hayvan Sever Baban'ı Konuşuyor

24.12.2015 21:07

Bugüne kadar 120'den fazla köpeğin sahiplendirilmesini sağlayan Yasemin Baban, ABD'nin haber kanallarına da konu oldu...

İstanbul sokaklarında rastladığı bakıma muhtaç sahipsiz köpekleri Amerika Birleşik Devletlerine’ne götürüp sahiplendiren hayvan sever Yasemin Baban, ülkenin önde gelen haber kanallarına konu oldu. Türk hayvansever Yasemin Baban’ın, sokak hayvanları için göstermiş olduğu bu mücadele medyada büyük ses getirdi.

Yaklaşık 10 sene önce İstanbul’da bir köpek barınağını ağlayarak terk eden Baban, “Ağlamak çare değil, birileri bir şeyler yapmalı” diyerek sokak köpeklerine nasıl yardım eli uzatabileceğini düşünmeye başladı. Uzun süre hayvan barınaklarında gönüllü görev yapan Baban, bir süre sonra bu köpeklerden bazılarını Amerika Birleşik Devletleri’ne götürmeye karar verdi. Amerika vatandaşlarının çok ilgi duyduğu Golden Retriever türü köpekleri ABD’ye götürmeye başlayan Baban, geçen Mayıs ayından bu yana 120’den fazla sokak köpeğinin ABD’de sahiplendirilmesine yardımcı oldu.

Baban’ın getirdiği sokak hayvanları ilk olarak ABD’nin Georgia eyaletinde bulunan Atlanta Golden Köpeklere Sahip Çıkma Merkezi’ne yerleştirildi. Merkezin Genel Müdürü olan Lauren Genkinger bunun uluslararası manada, bu güne kadarki en büyük Golden cinsi köpeklere sahip çıkma kampanyası olduğunu belirtti. Amerikan halkının Goldenları çok sevdiğini söyleyen Genkinger, ABD’de 98 Golden Retriever merkezi olduğunu ve hepsinde de insanların köpek alabilmek için sıraya girdiklerini belirtti.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar