Hayatta Kalmak İçin Erkek Taklidi Yapıyorlar

26.12.2015 20:08

Dişi aslanların, yaşamlarını devam ettirmek için erkek aslan gibi davrandıkları gözlemlendi...

Afrika kıtasında yaşayan hayvanlar üzerinde araştırmalar yapan bilim adamları, bazı dişi aslanların yelelerinin çıktığına ve erkek gibi kükrediklerine tanık oldular. İlk kez bu şekilde görüntülenen aslanlar, önümüzdeki günlerde yayınlanacak olan bir belgeselde yer alacaklar.

Botswana, Okavango Deltası'nda gerçekleştirilen BBC belgesel çekimlerinde, dişi aslanların bir erkek aslan gibi gözükmenin yanı sıra, onlar gibi daha derinden ve erkeksi bir kükreyişe sahip olduğu gözlemlendi.

Bölgede yaşayan 5 dişi aslanın aynı genetik mutasyona uğrayarak hormonal dengesizlik göstermelerinin ardından yelelerinin çıkmış olduğu tahmin ediliyor. Dişi aslanların yaşadığı bu hormonal dengesizlik, doğal ortamlarında hemcinslerine karşı bölgelerini genişletme, onları korkutup kaçırma ve bölgede çok daha fazla sayıda erkek aslan olduğuna inandırma gibi avantajlar kazandırıyor.

Noel'de İngiltere’nin BBC kanalında yayınlanacak olan belgeselin yapımcılarından birisi olan Chris Packman, yaşadıkları bu değişimin dişi aslanların bölgelerini genişletmelerine yardımcı olması durumunda, hayatta kalma şanslarının da artıracak olduğunu belirtiyor. Packman, dünyanın en ikonik hayvanlarının evrimlerinin gözlerimizin önünde gerçekleştiğinin de önemle altını çiziyor.

Hayatta kalmanın adeta bıçak sırtı olduğu bölgelerde, türlerin nesillerini devam ettirmek için geçirdikleri mutasyon bununla da sınırlı değil. Belgesel çalışanları bölgede yaşayan bir kuş türünün de kendini korumak adına zehirli tırtıl taklidi yaptığına da tanık olduklarını belirttiler.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

hepsi birbirinden güzel..
hepsi birbirinden güzel.. 3744 kişi izledi