Caretta Carettalardan İyi Haber Var

27.12.2015 10:28

Son araştırma sonuçları deniz kaplumbağalarının sayılarının arttığını gösteriyor...

Caretta caretta’ları koruma çalışmaları sonuç vermeye başladı. Dünyadaki iri başlı deniz kaplumbağalarının sayısı her geçen gün artıyor. Dünya Doğayı Koruma Birliği kapsamında görev alan Deniz Kaplumbağaları Uzmanlar Grubu, iri başlı deniz kaplumbağaları (Caretta caretta) için küresel boyutta yaptığı değerlendirme sonuçlarını hayvan severlerle paylaştı.

1996’da IUCN’in Kırmızı Listesi’nde ‘Tehlikede (EN)’ konumunda gösterilen Caretta caretta türü deniz kaplumbağasının yeni statüsü, nüfus bakımından tehlikenin bir nebze azaldığını gösteren “Duyarlı (VU)” oldu. Akdeniz Havzası ölçeğinde ise Caretta caretta’ların yeni durumu, yine nüfus artışı baz alınarak “LC-Düşük Riskli” olarak açıklandı. İri başlı deniz kaplumbağalarının halen Kırmızı Liste’de yer almalarına rağmen, son değişiklikler yıllardır yürütülen çalışmaların sonuç vermeye başladığını kanıtlıyor.

İri başlı deniz kaplumbağalarının 10 alt popülasyonunu içeren araştırmada uzmanlar, dünyanın birçok farklı bölgesinde türün geçmiş ve günümüzdeki sayısal verilerini ve karşı karşıya oldukları riskleri değerlendirdi. 1996 senesinden bu yana, bölgesel, küresel ve ulusal ölçekte yürütülen araştırma, koruma ve izleme çalışmalarının sonuçları 2015 senesinde tekrar değerlendirildi ve statüler yenilendi. Kırmızı Listedeki değerlendirmeler genel bir analizin sonuçlarına işaret ediyor. Bir türün küresel boyutta Duyarlı (VU) veya Düşük Riskli (LC) kategorisinde yer alması, ulusal veya bölgesel ölçekte farklı bir konumda (örneğin ‘Tehlikede-EN’) yer almasını engellemiyor.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

alaylılar:)
alaylılar:) 3741 kişi izledi