Köpeklerin İnsanlığa En Büyük Hizmetlerinden Biri: Kılavuz Köpekler

30.12.2015 09:07

Hollanda'da 80 senedir görme engelli kişiler kılavuz köpeklerden yardım alıyor...

Hollanda’da faaliyete geçen bir simülasyon merkezi sayesinde görme engelli kişilerin günlük yaşantılarında ne gibi zorluklarla baş etmek zorunda kaldıkları, artık görme engeli olmayan diğer insanlar tarafından da anlaşılabilecek. Hollanda’nın Amsterdam şehrinde bulunan ve bir köpek eğitim vakfı bünyesinde faaliyet gösteren simülasyon merkezi, dünyada da bir ilk.

Hollanda kralı Willem – Alexander’ın da bizzat açılışında yer aldığı merkez, görebilen insanlara görme engellilerin günlük hayatlarında karşılaştıkları zorlukları yaşatarak anlatmayı amaçlıyor. Merkezde görme problemi yaşayan insanların günlük hayatlarında karşılarına çıkan engellerin bir simülasyonu yapıldı. Simülatörün ilk aşamada görebilen insanlar için düzenlenmiş olmasına rağmen önümüzdeki dönemde görme engelli kişiler de bu merkezden yararlanabilecek. Yaşadıkları görme engelinden dolayı bir kılavuz köpek talep eden kişiler, simülasyon merkezinde ‘köpekli yaşam’ provası yapabilecekler.

Merkezde, Hollanda’nın kılavuz köpeklerinin tarihini anlatan bir sergi de açıldı. Hollanda’da görme engelli kişiler, 80 yıldır kılavuz köpeklerin yardımına başvuruyor. Simülasyon merkezinin de, köpeklerin verdikleri bu hizmetin 80. yılını kutlama faaliyetleri kapsamında hayata geçirilmiş olduğu söylendi. Simülasyon merkezinin içinde bulunduğu köpek eğitim vakfında ise 1935 yılından beri 5 binden fazla köpek eğitilmiş durumda. Eğitilen köpekler travma sonrası stres bozukluğu ve otizm gibi rahatsızlıklarda kişilere ‘dost köpek’ olarak yardım ediyor, bedensel engelli kişiler için de kılavuzluk hizmeti sağlıyor.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

komik aile:)
komik aile:) 3722 kişi izledi