Köpekler De İnsanlar Gibi Birbirleriyle Empati Kurabiliyor

04.01.2016 18:08

Köpeklerin davranışlarını kayıt altına alan İtalyan araştırmacılar, köpeklerin empati kurma yeteneğine sahip olduklarını ortaya koydular...

İtalyalı araştırmacılar, köpeklerin, diğer köpeklerin duygu ve düşüncelerini kısmen anlayıp taklit etme kapasitesine yani basit düzeyde bir empati yeteneğine sahip olduklarını açıkladı. İnsanlar, aynı ortamı paylaştıkları diğer insanların duygularını ve düşüncelerini konuşmaksızın kavrayıp yüz ifadelerini mevcut duruma uydurma yeteneğine sahip canlılar. Bu yetenek, her ne kadar biz çok farkında olmasak da, insan toplulukları içinde bir uyum, insanlar arası bir dayanışma sağlıyor. Pisa Üniversitesi bünyesinde bulunan Doğa Tarihi Müzesi’nde görev yapan bilim insanları, köpeklerin de benzer bir şey yapabildiklerini belirtiyorlar.

Uzmanlar köpeklerin bu yetiyi, evcilleştirilme süreçlerinde insanlardan almış olabileceklerine işaret ediyorlar. İtalyalı araştırma ekibinden Doktor Elisabetta Palagi, BBC kanalına, köpeklerin otomatik olarak diğer köpeklerin duygularını bir şekilde büyük bir hızla taklit ettiğini, bunu vücut dilleri ve mimikleriyle dışa vurduklarını saptamış olduklarını anlatıyor. Bu, bir hayli karmaşık şekiller alabilen empati dediğimiz yeteneğin ilk ve en basit şekli.

Roma’da maymunlar üzerine çalışan Davranışsal Primatoloji Merkeziyle ortak çalışan üç ve araştırmacıdan oluşan grup Palermo’da bulunan bir parkta oynayan köpeklerin görüntülerini kayıt altına aldı. Ekip daha sonra alınan görüntü kayıtlarını köpeklerin kendi aralarında nasıl iletişim kurduklarını anlama amacıyla incelemeye başladı. Kısa sürede köpeklerin, örnek olarak ön ayaklarını öne doğru uzatıp, kafalarını eğerek ve ağzını rahat bir tavırla açıp, dişlerini göstererek oynamaya istekli olduklarının sinyalini verdiklerini anladılar.

50 saatlik bir süreyi kapsayan video kayıtlarını inceleyen ekip, bu türden işaretlere diğer köpeklerin de beden dilini ve yüz ifadelerini bir anda kavrayıp ardından hızlı bir şekilde taklit ederek yanıt verdiğini keşfettiler. Uzmanlar, bu hızlı taklit yeteneğinin bir düşünce ya da eğitim sürecinin sonucu olmadığını, istem dışı ve otomatik bir refleks gibi göründüğünün altını çiziyorlar.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

komik aile:)
komik aile:) 3835 kişi izledi