Köpekler Astımı Önlemede Yardımcı Oluyor

08.01.2016 16:11

Araştırma sonuçları köpek beslenen evlerde büyüyen çocukların astıma yakalanma ihtimallerinin, diğer çocuklara oranla daha düşük olduğunu gösteriyor...

İsveç’te yaşayan bir milyon çocukla yürütülen araştırma sonuçları, evde bir köpekle birlikte büyüyen çocukların astım geliştirme riskinin diğer çocuklara nazaran yüzde 15 oranında daha düşük olduğunu ortaya koydu.

Bugüne kadar yürütülmüş çalışmalar, sizinle yaşayan evcil hayvanınızın, çocuğunuzun astım olma riskini yüzde 15 oranında azaltabildiğini doğruluyor. İsveç’te bulunan Uppsala Üniversitesi’nde 2001-2010 yılları arasında doğmuş bir milyondan fazla çocuk üzerinde yürütülen bir araştırmayla, yaşamlarının ilk senesinde köpeklerle temas halinde olan çocuklarda, çocukluk çağı astımı gelişme olasılığının yüzde 15 azaldığını tespit edildi. Veriler, yeni doğan bebeklerin çok temiz koşullarda yaşamasının, astım ve benzeri alerjik durumları yaşaması olasılığını arttırdığı yönündeki ‘hijyen hipotezini’ de destekliyor. Araştırmada, çiftlik hayvanları ile aynı ortamda yaşayan bebeklerde bu riskin %52’lere kadar düştüğü görülüyor.

Çalışma ekibinden Dr Tove Fall, “Daha önce yürütülmüş araştırmalar da çiftlikte büyüyen çocuklarda astım riskinin yarı yarıya düştüğünü göstermişti. Biz bu riskin evlerinde köpekle birlikte büyüyen çocuklarda da azalıp azalmadığını görmek istedik. Sonuçlar “çiftlik etkisini” doğruladı ve bizlere köpeklerle birlikte büyüyen bebeklerin astım olma olasılığının, köpek olmayan evlerde büyüyen çocuklara oranla %15 daha düşük olduğunu gösterdi. Çalışma süresince ailenin astım geçmişi, yaşanılan bölge ve sosyo-ekonomik konum gibi faktörleri de göz önünde bulundurduk” diye konuştu.

http://www.bbc.com/news/health-34697408
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

siz nasıl kalkıyorsunuz?:)
siz nasıl kalkıyorsunuz?:) 3963 kişi izledi