Artık Çok Sevdiğiniz Köpeğinizi Klonlatmanız Mümkün

10.01.2016 20:37

Güney Koreli bir şirket tarafından, köpek kopyalama işlemi ticari bir şekilde gerçekleştirilmeye başlandı...

Klonlama konusu her zaman insanların heyecanla konuştukları ve bekledikleri bir olay olmuştur. Bu hayalin ileride insanlık için geçerli olup olmayacağı ise şimdilik bir sır. Eğer insanoğlu bir gün kendisini kopyalamayı başarırsa ölümsüzlüğü de elde etmiş sayılacak. Şimdilik ise Dolly isimli bir koyunla başlayan canlıları kopyalama macerası köpeklerin kopyalanmasıyla devam ediyor. Güney Koreli bir şirket köpekleri kopyalama işlemini 2006 yılından bu yana başarıyla sürdürüyor. Bir süre sonra bu işi profesyonelliğe taşıyan şirket, yaptıkları kopyalama işini insanlara da satmaya başlamış durumda. Çok sevdikleri köpeklerini kaybetmenin acısına dayanamayan birçok köpek sahibinin kapısını çaldığı şirketin, müşterilerinden bu iş için talep ettiği fiyat ise, sıkı durun; Tam 100 bin dolar!

Firmanın internet sitesinde ise yazanlar ise bazı hayvan severleri ürkütecek türden… “Köpeğinizi öldükten sonra doğrudan buzdolabına koymak yerine ilk önce ıslak bir havluya sarın” ve “Daha sonra köpeğinizi derin dondurucuya değil, buzdolabına koyun” gibi ifadelerin kullanıldığı sitenin açıklamalar kısmında, köpeğin bu iş için nasıl hazırlanması gerektiği açık bir şekilde anlatılmış durumda. Tarif edilenler her ne kadar insanların zihinlerinde bir korku filmi sahnesini canlandırsa da, aslında kopyalama işlemi düşünüldüğü kadar karmaşık değil. İlk olarak klonlanacak köpekten bir DNA örneği alınması gerekiyor. Daha sonra ise taşıyıcı başka bir köpekten yumurta hücresinin alınmasının ardından, kopyalanacak köpekten alınan DNA taşıyıcı köpeğe enjekte ediliyor.

Bilim açısından düşünülecek olursa bu gerçekten de çok etkileyici bir haber; ancak hayvan severlerden gelen tepkiler elbette ki pek olumlu değil. Bu olayın doğanın işleyişine aykırı olduğunu düşünen bir kesimin yanı sıra, yapılan kopyalama işleminin çok da başarılı olmadığını düşünen bir kesim de mevcut. İnsan klonlama ise şimdilik bir hayal gibi gözükse de, bu haberlerle birlikte her gün insanların bu hayale biraz daha yaklaşıyor olduğu gözardı edilemez bir gerçek…
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi egitilir mi? :)
kedi egitilir mi? :) 3448 kişi izledi