Onlar Her Daim Yanımızda

25.01.2016 18:06

İyi günde ve kötü günde; hastalıkta ve sağlıkta...

Otizmli çocukların akranlarıyla arkadaşlık kurmakta zorlandıkları, hatta bazen hiç arkadaşlık kuramadıkları bilinmektedir. Fakat şükür ki hayvanlar var ve bu problemimizde de her zaman bizim ve çocuklarımınız yardımına koşmak için hazır bekliyorlar.

Facebook’ta görüntüleri yayınlanan bu minik de arkadaşlık kurma güçlüğü çeken otizmli çocuklardan bir tanesi… Fakat görüldüğü gibi bu durum onun için çok da fazla sorun teşkil etmiyor, çünkü yanında her zaman onunla oynamak için can atan, onun güvenliği için yanından bir an olsun ayrılmayan köpek dostu var.

Farklı rahatsızlıklar yaşayan kişilerin bu süreçte yanlarında olmak ve onlara yardım etmek amacıyla yetiştirilen ve eğitilen ‘guide dogs/service dogs’ adı verilen köpeklerin yardımlarına her geçen gün daha fazla ihtiyaç duyulmakta. Özellikle çocuklara karşı oldukça sevgi dolu ve korumacı olan bu köpekler çocukların gün içerisinde bir kaza yaşama, yanlışlıkla kendisine zarar verme ya da kaybolma gibi ihtimallerini de engellemeye çalışıyor. Videoda da görüldüğü üzere otizmli miniğin köpek arkadaşı onun yanlışlıkla yola doğru koşmasını ve olası bir kazayla yaralanmasını engellemek için tüm gücüyle çabalıyor. Güvenlik sağlamanın yanı sıra çocukların iletişim ve sosyalleşme becerilerini de olumlu yönde etkileyen bu köpekler hakkındaki daha detaylı bilgiye, aşağıda paylaşmış olduğumuz linkten siz de ulaşabilirsiniz…

http://www.sdwr.org/service-dogs/autism/

https://www.facebook.com/servicedogswarrenretrievers/videos/1009604695776868/?theater

https://www.facebook.com/servicedogswarrenretrievers/?fref=nf

 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

alaylılar:)
alaylılar:) 3577 kişi izledi