İngiltere'de Bir Hafta İçinde 5 Balina Kıyıya Vurdu

26.01.2016 15:11

Kıyıya vuran balinaları yakından görmek isteyenler sahillere koştu...

İngiltere’nin doğu sahillerinde 4 gün içerisinde aynı bölgeye ait olduğu düşünülen 5 ayrı ispermeçet balinası (sperm whales) kıyıya vurdu. BBC News’ün haberine göre kıyıya vuran balinalardan ilkine geçtiğimiz Cuma günü Norfolf, Hunstanton’da bulunan bir sahilde rastlanırken, diğerlerinin Pazartesi öğleden sonra Lincolnshire, Wainfleet’te görülmüş olduğu bildirildi.

Kıyıya vuran balinaların görüntüsü turistlerin de ilgisini çekerek, balinaları yakından görmek isteyen yüzlerce kişinin hayvanların bulunduğu sahillere akın etmesine sebep oldu. Balinaların ölmüş bedenlerini kalabalığın yoğun ilgisinden korumak isteyen yetkililer, hayvanların etrafını çevirmek zorunda kaldı.

Maalesef ki İngiltere sahilleri, sene içinde balina ölümlerinin görüldüğü ilk yer değil. Yalnızca bu ay içinde Almanya’da bulunan Wadden adaları açıklarının yanı sıra, Danimarka ve Hollanda’da toplam on ispermeçet balinasının kıyıya vurmuş olduğu öğrenildi. İskoçya bilim insanlarının olayla ilgili incelemeleri devam ederken, kıyıya vurmaların sebepleriyle ilgili olarak henüz bir açıklama yapılmadı.

https://www.facebook.com/bbclookeast/videos/1012174515530094/

Kaynak:

http://blogs.discovery.com/bites-animal-planet/2016/01/five-sperm-whales-wash-up-off-english-coast.html#more

 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi kopek huyları:)
kedi kopek huyları:) 3740 kişi izledi