Nesli Tükenmekte Olan Orkalar İçin Yeni Bir Umut Işığı Doğuyor

28.01.2016 14:53

Yıllarca hayatta kalmak için savaşan zıpır orka ailesi için iyi haberlerimiz var...

Geçtiğimiz Salı günü Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin balıkçılık birimi, Washington ve British Columbia’nın kıyılarında yaşayan nesli tükenmekte olan orkaların, yakın zamanda güney kesimde yeni bir yavru orka dünyaya getirdiğinin duyurusunu yaptı. Annesi kesin olarak bilinmeyen yavru orkanın adı J55 ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin haberine göre birkaç günlük olan yavru orka gayet sağlıklı ve iyi durumda…

Ama ne yazık ki güneyde yaşayan orkaların hepsi için haberler bu kadar iyi değil. U.O.A.I’nin haberine göre J55’in dünyaya geldiğine tanık olan araştırmacılar J31 isimli asla başarılı bir şekilde dünyaya bir yavru getiremeyen 20 yaşında bir orkanın ölü bir yavru daha dünyaya getirdiğine şahit oldular. Bu sebeple Güneyliler tarafından 3 küçük gruba ayrılmış olan orkalar için (J,K,L) J55’in başarılı bir şekilde dünyaya gelmiş olması harika bir haber.

Güneyliler 1960’lar ve 1970’ler sonrası orkaların nüfusunu katlettiler ve tüm neslin bebek orkalarını çalıp marina parklarına sevk ettiler. Ayrıca birçok tanığın duyumlarına göre bebek orkalar filelerle esir alınırken anne orkaların çığlıkları da duyuluyordu.

O zamandan beri orka ailesi, nüfusunu yeniden inşa etmeye çalışarak çevre kirliliği, gemi ve sesleri ve yiyecek azlığı sebebiyle insani tehditler içeren engellere karşı mücadele veriyorlar.
Birkaç yıldır araştırmacılar orkalar için insanların onlara zarar vermesinden ve 2013 veya 2014 üreme sezonundan geriye kalan hiçbir yaşayan yavru balina olmamasından da endişe ediyorlardı.

Ama yavru J55 geçen yıl dünyaya gelerek orkaların nüfusunu 85 e yükseltti. Bu ufak yavru nesli tükenmekte olan orkalar için bir umut ışığı oldu.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

alaylılar:)
alaylılar:) 3832 kişi izledi