Afrika Aslanları, Nesillerinin Tükenme Tehlikesiyle Karşı Karşıya

08.02.2016 08:41

Son 50 yılda 100 bin olan nüfusları 35 bine inmiş durumda...

Panthera adlı sivil toplum kuruluşu ve çeşitli üniversitelerden bilim adamları tarafından yayınlanan raporda ‘Afrika Savanası Kralı’ aslan türünün yaşam alanının yüzde 75’inin yok edilmiş olduğu ve buna bağlı olarak bu aslan türünün son 50 yılda sayılarının 100 binden 35 bine indiği açıklandı.

Nesli tükenme tehlikesi altındaki hayvan türlerinin üremesi ve korunması amacıyla faaliyet gösteren CRESAM derneğinin başkanı ve aynı zamanda kurucu olan Jean-Yves Routier yapmış olduğu açıklamada, tarımın ve hayvancılığın aslanların yaşam alanlarının istila edilmesine sebep olduğunu belirtti. Afrika Savanası Kralı aslanlarının yalnızca Batı Afrika’da bulunan Benin, Nijer, Nijerya Burkina Faso ve Senegal bölgelerinde yaşadığı biliniyor.

Jean-Yves Routier, bölgede bu aslan türünün neslinin tükenmesini engellemek ve hayvanların geleceğini korumak için ‘izole mikro-alanların’ oluşturulabileceğini anlattı. Routier bu oluşturulacak alanların ‘mikro-popülasyon’ anlamına geldiğini, yapay döllenme yöntemini kullandıklarını ve şimdiye kadar aldıkları sonuçların da gayet başarılı olduğunu belirtti.

http://www.voanews.com/content/french-vet-sets-sights-on-wildlife-conservation-/1857451.html

 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

siz nasıl kalkıyorsunuz?:)
siz nasıl kalkıyorsunuz?:) 3969 kişi izledi