İşte Gerçek Pikachu!

08.02.2016 18:28

Çin'de yaşayan pikalar 20 yıl sonra ilk kez görüntülendi...

Yaklaşık 20 yıldır görüntülenemeyen ‘lli pika’ yeniden ortaya çıktı. Fakat maalesef ki Çin’in Xinjiang bölgesinde yaşadığı bilinen lli Pika cinsi hayvanlardan dünya üzerinde yalnızca 1000 tane kalmış olduğu sanılıyor. Soyu tükenme tehlikesi altında olan lli Pika nüfusunun, pandalardan bile daha az kalmış olması bilim insanlarını da türün geleceği konusunda endişelendiriyor.

Bilimsel adı ‘Ochotona iliensis’ olan pikalar 1983 senesinde keşfedildi. Türün fotoğrafını çekmeyi ise ilk kez 1990’lı yıllarda Li Weidong isimli fotoğrafçı başardı. 20 santimetre boyundaki bu memeli hayvanların genellikle yüksek rakımlı bölgelerde yaşadıkları bilinmekte.

Pikaların küresel ısınma sebebiyle yaşam alanlarının daralmış olduğu ve bu sebeple yok olma tehlikesi altında oldukları söyleniyor. Yerden yaklaşık 3 bin 200 ile 3 bin 400 metre yukarıda yaşadıkları belirtilen pikalar, küresel ısınma sebebiyle 4 bin 100 metre yüksekliğe çıkmak zorunda kalmış durumda. Sevimli görüntüleriyle insanların ilgisini çeken lli Pika’lar Pokeman isimli çizgi filmdeki Pikachu karakteriyle herkes tarafından tanınma fırsatı bulmuştu. Bu şirin hayvanlara aynı zaman da ‘sihirli tavşan’ adı da veriliyor…

http://edition.cnn.com/2015/03/23/asia/china-endangered-pika/

 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

siz nasıl kalkıyorsunuz?:)
siz nasıl kalkıyorsunuz?:) 3731 kişi izledi