Hayvanlar Üzerinde En Çok Deney Yapan Üniversitelerin Listesi Yayınladı

09.02.2016 07:27

Listenin ilk sırasında İngiltere'deki Oxford Üniversitesi bulunuyor...

Cruelty Free ınternational isimli kuruluşun oluşturduğu ‘hayvanlar üzerinde deney yapan üniversitelerin’ listesi geçtiğimiz günlerde Independent gazetesi tarafından yayınlandı. Hayvanlar üzerinde en çok deney yapılan üniversitenin ise Oxford Üniversitesi olduğu açıklandı.

‘Cruelty Free International’ tarafından hazırlanmış olan listenin ilk sırasında, 2014 yılında yaklaşık 227 bin hayvan üzerinde deney yapmış olan İngiltere’deki Oxford Üniversitesinin olduğu görülüyor. Oxford Üniversitesini ise sırasıyla yaptığı yaklaşık 201 bin deneyle Edinburgh Üniversitesi ve ardından 177 bin testle University College London takip ediyor. Yapılan bu deneylerde maymun, tavşan, balık, kuş, fare ve sıçan gibi hayvanların kullanıldığı biliniyor. Bazı üniversitelerin yaptıkları deneylerde ise maymunların aç ve susuz bırakıldıkları, kapalı bir alandayken aniden yüksek bir ses verildiği ve vücutlarının çeşitli yerleriyle kafataslarına elektrotlar yerleştirildiği belirtiliyor.

Rahatsız edici olarak tanımlanan ve insani bulunmayan bazı deneylerde de sıçanlara beyin hasarına yol açan bir tür asit enjekte edildiği, gebe koyunlara haftada iki kez testosteron verildiği ve yumurtalıklarının ameliyat esnasında delindiği söyleniyor. İngiltere’de hayvanlar üzerinde yapılan testlerin neredeyse yarısı üniversiteler tarafından gerçekleştiriliyor. Üniversiteler, Cruelty Free ınternational isimli kuruluşun bu çağrısına hayvanlar üzerinde yaptıkları testlere devam edeceklerini söyleyerek yanıt verdi.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

cok egleniyorlar:))
cok egleniyorlar:)) 3946 kişi izledi