Ahtapotlar Renk Değiştirerek İletişim Kuruyor

12.02.2016 23:15

53 saatlik görüntülerde ahtapotlar arasında 186 farklı etkileşim türünün olduğu saptandı...

Ahtapotlar üzerinde yapılan bir araştırma için ahtapotların 53 saatlik kamera görüntüleri kaydedildi ve aralarındaki 186 farklı etkileşim gözlemlendi. Araştırma sonucunda ahtapotların renk değiştirerek birbirlerine mesaj yolladığı ve kurdukları sosyal iletişimin aslında zannedilenden çok daha karmaşık olduğu açıklandı. Araştırma sonuçları Current Biology dergisinde yayınlandı.

Araştırmada izlenen Avustralya'nın doğu sahillerinde yaşayan bir grup ahtapotun karmaşık mesajlaşma niteliği taşıyabilecek bazı davranışlar sergiledikleri gözlemlendi. Yenilgiye uğrayan ve çatışmadan uzak kalmak isteyen ahtapotların renkleri solarken ürkütücü ve dik bir biçimde duran ahtapotların bu şekilde öfkelerini gösterdikleri belirtildi.

Araştırmaya katılan bilim adamlarından Profesör Godfrey Smith "Ahtapotlar sinirlendiklerinde mümkün olduğunca büyük görünmeye çalışarak kollarını iki yana doğru açıyor. Koyu renge bürünmelerinin sebebi yalnızca fizyolojik bir yanıt değil" yorumunu yaptı. Smith, görüntülerin kendileri için oldukça şaşırtıcı olduğunun da altını çizdi.  

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

siz nasıl kalkıyorsunuz?:)
siz nasıl kalkıyorsunuz?:) 3956 kişi izledi