Tanzanya'da Ender Olarak Görülen Beyaz Zürafaya Rastlandı

14.02.2016 22:57

Farklı rengi sebebiyle avcıların hedefi haline gelebilir...

Afrika’nın orta doğu bölgesinde bulunan Tanzanya’da çok az görülen beyaz zürafaya rastlandı. Yaklaşık 15 ay önce dünyaya gelen zürafaya Omo ismi verildi. Omo’nun derisindeki beyazlığa, albinoluk benzeri genetik bir bozukluk olan leucism’in sebep olduğu açıklandı. Uzmanlar, farklı rengi sebebiyle Omo’nun avcıların hedefi haline gelmesinden korktuklarını belirtti.

Omo isimli zürafanın, ilk olarak ‘Vahşi Doğa Enstitüsü’ kurucusu ve aynı zamanda bir bilim insanı olan Dr. Derek Lee tarafından Tanzanya’da bulunan bir ulusal parkta görüldüğü söylendi. Dr. Lee, Omo’nun diğer zürafa arkadaşlarıyla gayet iyi anlaştığının altını çizdi. Uzmanların gözlemlerine göre Omo sürekli normal renkteki zürafalarla birlikte vakit geçiriyor. Gruptaki diğer zürafalar ise Omo’nun onlardan farklı renkli olmasına pek aldırış etmiyor.

Vahşi Doğa Enstitüsü çalışanları Omo’nun hayatta kalabilme şansını artırmak adına, zürafalara yönelik bir koruma programı üzerine çalışıyor. Bu konudaki en büyük mücadeleyi ise yasa dışı avlanmaya karşı verdiklerini söylüyorlar. Bölgede yetişkin zürafaların etleri için uzun süredir yasa dışı avlandıkları biliniyor. Omo için korkulan senaryolardan bir tanesi de farklı rengi yüzünden avcıların hedefi haline gelmesi…

Kaynak

http://www.independent.co.uk/news/world/africa/rare-white-giraffe-omo-could-be-target-for-poachers-a6836336.html
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

alaylılar:)
alaylılar:) 3700 kişi izledi