Bugüne Kadar Yaşamış En Acayip Kaplumbağa

21.02.2016 09:03

Domuz burunlu kaplumbağa türünün, ördek gagalı dinozorlar döneminde yaşamış olduğu açıklandı...

Araştırmalar devam ettikçe hayvanlarla ilgili bilmediğimiz ve bizleri şaşırtacak bilgiler edinmeye de devam ediyoruz. Son olarak ise gagalı dinozorlar döneminde yaşamış bir kaplumbağa fosilinin bulunmuş olduğu açıklandı. Bilim insanları bu türün, şimdiye dek yaşamış ne enteresan kaplumbağa olduğunu söylüyor.

Utah Üniversitesinden yapılan bir açıklamada, Utah Doğal Tarih Müzesi’nden bir araştırmacı ekibin, eyaletin güneyinde bulunan Grand Staircase-Escalante Ulusal Anıtı'nda, fosilini bulmuş olduğu domuz burunlu kaplumbağanın ördek gagalı dinozorlar ve tiranozorlar döneminde yaşamış olduğu belirtildi. Fosiller ilgili bilgiler Vertebrate Paleontology dergisinde yayınlanırken, yüksek lisans tezini Texas Üniversitesinde fosiller üzerine yapmış olan Joshua Lively, bu kaplumbağanın bugüne dek yaşamış en acayip kaplumbağa türü olduğu iddiasında bulundu.

Kaplumbağanın Utah’ın güney kesiminde 76 milyon yıl kadar önce, sıcak ve nemli bir iklimin hüküm sürdüğü, bataklıkların ve nehirlerin çokça görüldüğü Tebeşir Döneminde yaşadığı açıklandı. Araştırmacılar, aşağı yukarı 60 santimetre uzunluğunda olan kaplumbağayı, bugüne kadar bulunan diğer türlerden ayıran en büyük özelliğinin domuzunkine benzeyen burun deliklerinin olduğunu bildirdi.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

hepsi birbirinden güzel..
hepsi birbirinden güzel.. 3749 kişi izledi