Avustralya'da Albino Kaplumbağa Görüntülendi

21.02.2016 20:06

Uzmanlar albino kaplumbağalara oldukça nadir rastlandığını belirtiyor...

Doğal yaşamı koruma gönüllüleri, Avustralya sahillerinde çok ender rastlanan bir albino deniz kaplumbağası buldu. Bulunan kaplumbağanın henüz daha yavru olduğu bildirildi.

Gönüllüler tarafından Alby olarak isimlendirilen yavru, Queensland’de bulunan Sunshine Sahilinde bir yumurtadan çıkan 122 yeşil deniz kaplumbağa yavrusundan yalnızca bir tanesi. Yavrunun incelenmesine Coolum ve North Shore sahil doğa koruma gönüllüleri tarafından başlandı. Linda Warneminde isimli gönüllü doğa koruyucusu kaplumbağa hakkında “Çok hareketli ve canlıydı. Sevinçle koşarak hemen suya atladı.” yorumunu yaptı. Warneminde, albino kaplumbağalara son dönemde çok az rastladıklarının da altını çizdi.

Uzmanlar, albino yeşil kaplumbağaların yüz binlerce yavruda bir görüldüklerini belirtiyorlar. Normal şartlarda her bin yeşil deniz kaplumbağasından yalnızca bir tanesi hayatta kalabiliyor. Albino yavrulardaysa bu oran çok çok daha düşük… Küçük kaplumbağanın görüntülerini kaydeden Jayne Walton çok heyecanlı olduğunu söyleyerek olayla ilgili olarak “Çok güzel bir duyguydu. Paletleri damarları görünüyormuşçasına pembe renkliydi. Çok canlı ve hızlıydı. Umarım denizde de uzun süre hayatta kalmayı başarabilir.” yorumunu yaptı.

Kaynak:

http://www.bbc.com/news/world-australia-35528979
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar