WWF: Deniz Yaşamı Yarı Yarıya Azaldı

22.02.2016 08:17

Mercan kayalıkları, yüzyılının sonlarına doğru tamamen yok olma tehlikesi altında...

Dünya Doğal Yaşamı Koruma Forumu (WWF) hazırladığı raporda son 40 sene içerisinde denizlerdeki yaşamın yarı yarıya azalmış olduğunu bildirdi. WWF’nin Yaşayan Mavi Gezegen isimli çalışmasında, aralarında insanların gıda güvencesi için kritik önem taşıyan türlerin de bulunduğu deniz canlılarının nüfusunda önemli ölçüde bir azalma olduğu vurgulandı.

Su altı yaşamıyla ilgili yapılmış en kapsamlı çalışmalardan biri olarak kabul edilen araştırma sonuçlarına göre deniz yosunları ve mangrov gibi doğal yaşam alanlarında önemli ölçüce bir azalma yaşanıyor. Ticari açıdan oldukça büyük önem taşıyan orkinos ve uskumru gibi balık türlerinin de sayılarında 1970’lerden bu güne %75 oranında bir düşüş meydana gelmiş durumda.

Dikkat çeken bir diğer araştırma sonucu ise birçok türe ev sahipliği yapması dolayısıyla deniz canlıları için hayati önem taşıyan mercan kayalıklarındaki azalma. Uzmanlar atmosferdeki karbondioksit oranının artmasıyla okyanuslardaki asitlilik oranının da artacağını ve bu sebeple mercan kayalıkların içinde bulunduğumuz yüzyılının ortalarına doğru tamamen yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını vurguluyor. WWF İngiltere'nin Deniz Yaşamı Başdanışmanı Louise Heaps, kıyılardaki yaşam alanının yok edilmesinin, aşırı avlanmanın ve küresel ısıya henüz daha bir çözüm bulunamamış olmasının ekonomik ve ekolojik bir felaketin tohumlarını ektiğini söylüyor.

Kaynak:

http://www.bbc.com/news/science-environment-34265672

 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

cok egleniyorlar:))
cok egleniyorlar:)) 3946 kişi izledi