Türkiye'de Yeni Bir Yılan Türü Keşfedildi

25.02.2016 21:23

Yen yılan türünün yaşadığı bölge ise, Hatay...

TÜBİTAK’ın desteklediği bir proje kapsamında Adnan Menderes Üniversitesi Biyoloji Bölümünden bir ekip, yeni bir yılan cinsini dünyaya kazandırdı. Adnan Menderes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kurtuluş Olgun konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada yaklaşık on senedir yürüttükleri proje kapsamında, Hatay’ın Yayladağı ve Dörtyol ilçelerinin dağlık alanlarında yılanlarla ilgili arazi çalışmaları gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bu süre boyunca rastladıkları yılanlar üzerinde yaptıkları DNA incelemelerinde, bilimsel olarak tespit edilmiş diğer yılan türlerinden farklılık gördüklerini söyleyen Olgun, bu yılan türünün özellikle burun ucunun küt olmasıyla ve kafa yapısındaki farklılıkla diğerlerinden ayrıştığını anlattı.

Yeni keşfedilen bu yılan cinsinin 30 cm uzunluğunda küçük ve ince yapılı olduğunu belirten Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aziz Avcı, yılanın sırt renginin kızıl ise sarı arasında olduğunu, başının üzerinde siyah bir şerit bulunduğunu, başının ön kısmının ise kül renginde olduğunu belirtti. Zehirsiz oluşuyla insanlar için herhangi bir tehlike arz etmeyen 'Muhtarophis' ismini verdikleri yılan türünün genellikle taş altlarında gizlendiği ve nemli bölgelerde saklandığı söylendi.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

komik aile:)
komik aile:) 3894 kişi izledi