Bir Ayı Saldırısından Nasıl Kurtulabiliriz?

27.02.2016 08:45

Her zaman hazırlıklı olmakta fayda var...

İsveçli boz ayılar genel olarak hayatlarını gizli tutmayı bilen, utangaç hayvanlar oluşlarıyla biliniyorlar. Fakat bu arada sırada insanlarla beklenmedik karşılaşmalar aşamadıkları anlamına da gelmiyor. Tıpkı geçtiğimiz günlerde viral haline gelen bu videoda olduğu gibi…

Youtube’da yayınlanan videoda Ralph Persson isimli kişinin, eşiyle yürüyüş yaptığı sırada bir boz ayıyla karşılaştığı görülüyor. Boz ayı adama yaklaşmaya başladığı sırada Persson, olduğundan daha büyük gözükmek adına kollarını iki yana doğru açarak, var gücüyle ayıya doğru bağırmaya başlıyor. Adamın bu hareketinin ardından ise oldukça korkmuş olduğunu tahmin ettiğimiz boz ayı, ormana doğru yönelerek kaçmaya başlıyor. İsveç’in kuzey yarısında ve çevre ülkelerde rastlanan Avrasya boz ayılarının sayıları da, azalan avlanma sebebiyle giderek artıyor. İsveç’teki şu anki sayılarının ise birkaç bin civarı olduğu düşünülüyor.

Peki, başımıza gelir mi bilinmez, fakat biz beklenmedik bir şekilde bir ayıyla karşılaşırsak ne yapmalıyız?

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği, Ayı Uzmanlığı Grubundan John Beecham, bir ayıyla karşılaşma ihtimalimiz olan bölgelerde dolaşırken en az iki kişi olmanın faydalı olacağından bahsediyor. Beecham ayrıca ayılarla karşı göz yaşartıcı spreylerin kullanılabileceğini ve bu gibi bölgelerde dolaşırken pek fazla ses çıkarmamanın iyi bir fikir olduğunu söylüyor. Yürüyüş yaparken bir saldırısına maruz kalmanız halinde, çantanızda dakikalarca sprey aramak yerine, yürüyüş boyunca spreyinizi elinizde tutmanız da faydalı olacaktır. Her zaman işe yaramayacak olsa da, bu videoda izlediğimiz gibi olduğumuzdan daha büyük görünmeye çalışmak da o an ayıyı korkutmaya yarayabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=TtC14cpwwXg
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

komik aile:)
komik aile:) 3730 kişi izledi